بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

McDonald's VideoGame (بازی مک‌دونالد)

٢٠ ارديبهشت ١٣٩٩
 • پلتفرم:Windows
 • سبک:استراتژی
 • فضای بازی:طبیعت,کسب و کار
 • مدل درآمدی:کاملاً رایگان (فری)
 • تولید:Molleindustria
 • وضعیت شبکه:آنلاین,آفلاین
 • جنسیت مناسب برای این بازی:بیشتر پسر پسند
 • موضوع بازی:اخلاق,فرهنگ,مطالعات اجتماعی
 • پشتیبانی از زبان فارسی:کاملا بیگانه
 • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:دارد
 • محتوای بازی:ابرقهرمانها,مهارت‌های حرکتی,عبور از موانع
سن پیشنهادی: 15 تا 18 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
مدیریت فعالیت‌های یک شرکت بزرگ صنایع غذایی کار ساده‌ای نیست؛ آیا می توانید از پس این کار بر بیایید؟
اخلاق‌مداری
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری
مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری

مخاطبین این بازی باید بدانند

mcdonalds-videogame-screenshot

بازی مک‌دونالد یک بازی فلش آنلاین است که با مرورگر اینترنت اکسپلورر سازگاری بیشتری دارد و البته نسخه آفلاین آن برای ویندوز نیز در دسترس است. این بازی در سبک استراتژی است و کاربر باید با اداره کردن چهار فضای مجزا امّا دارای تأثیرات متقابل بر یکدیگر، شرکت صنایع غذایی مک‌دونالد را مدیریت کند. این چهار فضا عبارتند از: یک محیط طبیعی سرسبز که می توانید از آن برای پرورش دام وعلوفه استفاده کنید؛ یک محیط صنعتی پرواربندی و کشتارگاه دام برای تأمین گوشت مورد نیاز؛ یک محیط کسب و کار که همان رستوران شماست و باید مواد اولیه را به موقع به آن برسانید و میزان سفارشات مشتریان را مدیریت کنید؛ و در نهایت یک مدیر اداری که در آن برای افزایش درآمد و افزایش مشتریان تصمیم گیری می کنید و میزان سود و زیان فعالیت‌های بخش‌های مختلف و همچین میزان رضایت اقشار مختلف جامعه را در قبال فعالیت‌های شرکت رصد می‌کنید.

این بازی سرگرم‌کننده، علاوه بر اینکه چالش های جذابی برای مدیریت یک کسب و کار را برای شما شبیه سازی می کند، پیام‌های مهمی در مورد ساختارهای اجتماعی مرتبط با اداره کردن یک شرکت بزرگ چندملیتی صنایع غذایی و حفظ منافع آن در جامعه امروز به کاربران خود منتقل می کند. اگرچه در جریان بازی کردن به تدریج با این موضوعات آشنا خواهید شد، امّا برای اینکه این پیام‌ها را به طور کامل درک کنید، لازم است آشنایی نسبی با زبان انگلیسی داشته باشید. می توانید از والدین یا معلمان خود برای فهم بیشتر در مورد بازی مشورت بگیرید. این بازی جای آن را دارد که حسابی درباره آن با دوستان، والدین و معلمان خود گفتگو کنید و حتی تجربه کردن آن را به عنوان یک فعالیت جنبی فرهنگی در کلاس های درس مرتبط با علوم اجتماعی، کسب و کار، سبک زندگی و فرهنگ به هم‌کلاسی ها و معلمان‌تان پیشنهاد کنید.  

مخصوص والدین

mcdonalds-videogame-screenshot (2)

بازی مک‌دونالد، فرصت خوبی برای اندیشیدن به مناسبات اجتماعی یک فعالیت اقتصادی بزرگ مقیاس فراهم می کند. این بازی نشان می دهد که یک فعالیت اقتصادی، اگرچه ممکن است با هدف کسب منفعت اقتصادی راه‌اندازی شود و استمرار بیابد، امّا منفعت اقتصادی صاحبان کسب و کار با منافع و حقوق اقشار مختلفی از مردم یک جامعه پیوند خورده است. این بازی به خوبی نشان می دهد اتحادیه‌های کارگری، انجمن های حامی حقوق مصرف کننده، گروه های هوادار محیط زیست، رسانه‌ها و نهادها و اقشار مختلف جامعه از استراتژی های اقتصادی صاحبان کسب و کارهای بزرگ تأثیر می پذیرند. پیشنهاد می کنیم این بازی را خودتان (حتی قبل از فرزندتان) تجربه کنید تا با فضا و مفاهیم طرح شده در آن آشنا شوید. هنگام بازی کردن فرزندتان نیز او را همراهی کنید و درباره مسائل اجتماعی نمایش داده شده در بازی، حین و پس از بازی با او گفتگو کنید.

درک بهتر بازی مستلزم تسلط نسبی به زبان انگلیسی است. کادرهایی کوچک در جریان بازی توضیحاتی در مورد اینکه تبعات و پیامدهای هر تصمیم و اقدام کاربر در بازی چه بوده است، ارائه می کند. به هر نحوی که مقدور است خود را برای ترجمه کردن این توضیحات کوتاه به زبان فارسی آماده کنید تا بتوانید درباره آن‌ها با فرزند خود گفتگو کنید.

این بازی در نظام رده بندی سنی بازی های رایانه ای در کشور ما، رده بندی نشده است امّا محیط بازی، محیطی شاد و سرزنده است و فاقد تصاویر یا محرک‌های هیجانی آسیب‌رسان مثل یأس، خشونت، اضطراب و نظایر آن است. با وجود اینکه تصویرسازی کارتونی این بازی، تجربه آن را برای کودکان کمتر از سن مدرسه نیز جذاب می‌کند، امّا مهارت‌های لازم برای پیشبرد بازی و نیز درک مفاهیم اجتماعی که در بازی طرح می شوند، سن رشد بیشتر از 12 سال را می طلبد. شما با همراهی فرزند خود، می توانید مضامین و مفاهیم طرح شده در بازی را برای او توضیح دهید. فرزند شما از این که تجربه بازی کردن او را دنبال کنید و درباره آن با او گفتگو کنید لذت زیادی خواهد برد و عمیق‌تر محتوای بازی را درک خواهد کرد.

توجه داشته باشید که بازی رویکردی انتقادی نسبت به فعالیت‌های اقتصادی‌ای که منافع و حقوق عمومی را زیر پا بگذارد اتخاذ می کند. شرکت مک دونالد نیز به عنوان نمونه ای از چنین شرکت هایی که صرفاً منفعت طلبی‌های خود را دنبال می کند در بازی مطرح شده است. امّا در صورت حرفه ای شدن در بازی، به تدریج می توانید توازنی بین منافع اقتصادی شرکت و حقوق و منافع اقشار مختلف جامعه برقرار کنید. این تلاش اقتصادی و اجتماعی، به رعایت انصاف و تعادل در بازی وابسته است که برقراری آن، به مهارت کاربر وابسته است؛ بنابراین، برقراری تعادل میان منافع صاحب کسب و کار و حقوق و منافع عمومی، به صورت یک ویژگی ذاتی برای برند مک دونالد مطرح نمی شود. در واقع بازی طوری طراحی شده است که در آغاز همه چیز به سمت یک افتضاح اقتصادی و اجتماعی پیش می رود؛ این مسئولیت‌پذیری و مهارت کاربر در برقراری تعادل است که می‌تواند به اوضاع سامان دهد. بنابراین درباره اینکه سبک مدیریت فعالیت های اقتصادی تا چه حد می تواند تأثیرات و پیامدهای مثبت یا منفی اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی ایجاد کند با فرزند خود گفتگو کند.

 

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟