بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

Off The Road - OTR Open World Driving (خارج از جاده؛ رانندگی در جهان باز)

١٢ ارديبهشت ١٤٠٠
  • پلتفرم:Android,Ios
  • سبک:مسابقه‌ای
  • فضای بازی:جهان باز
  • مدل درآمدی:رایگان (پرداخت درون برنامه‌ای)
  • تولید:DogByte Games
  • وضعیت شبکه:آنلاین
  • جنسیت مناسب برای این بازی:بیشتر پسر پسند
  • پشتیبانی از زبان فارسی:بخشی فارسی
  • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:ندارد
  • محتوای بازی:ماشین ها و کامیون ها
سن پیشنهادی: 12 تا 15 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
خارج از جاده رانندگی کن و دنیای جدید خود را بساز!
شجاعت و تاب‌آوری
اخلاق‌مداری
کاوشگری و نوجویی
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری
مسئولیت‌پذیری

مخاطبین این بازی باید بدانند

2بازی Off the road، یک بازی ماشینی موبایلی اما به سبک جهان باز است که در آن بازیکنان به صورت آنلاین دنیای خود را ساخته و با استفاده از منابع و پول داخل بازی، ماشین‌های جدیدتری خریداری می‌کنند. در بازی علاوه بر امکان خرید وسایل نقلیه جدید، امکان تقویت و تغییر شکل ظاهری ماشین‌ها نیز وجود دارد.

در بازی مدل‌‎های مختلف ماشین‌ها، مسیر‌های جالب خارج از جاده‌ای، ساخت ساختمان‌های جدید برای کسب منابع بیشتر، مسابقات کوچک و ماموریت‌های امتیازی وجود دارد اما اجرای این عناصر بازی از کیفیت نسبتا پایینی برخوردار است. به صورتی که طراحی ظاهری بازی پایین و همچنین روند بازی به اندازه مورد انتظار روان نیست و در برخی مواقع کاربر را خسته می‌کند. 

ویژگی‌های بازی‌های دارای پرداخت درون برنامه‌ای

بازی به صورت آنلاین اجرا میشود و از آنجایی که بازی رایگان است طبیعتاً برای کسب درآمد سازندگان بازی، فروشگاه آنلاینی در بازی طراحی شده است. حقیقت تلخ بازی های موبایلی با پرداخت درون برنامه‌ای، وابستگی بسیار عمیق بازی به خرید از این فروشگاه ها میباشد. به عبارت دیگر کاربر برای پیشرفت در بازی یا باید به صورت مکرر به انجام بازی در بازه‌های مختلف زمانی بپردازد و یا پول واقعی در بازی پرداخت کند. به عنوان مثال برای دستیابی به ماشین‌ها و امکانات جدیدتر، بازیکن باید کارت‌هایی داخل بازی جمع‌آوری کند که باز کردن هریک از این کارت‌ها، نیازمند سپری شدن زمان واقعی هستند اما بازیکنان می‌توانند با پرداخت پول، این زمان را به صورت آنی سپری کنند.

اگرچه در بازی مسابقات متعددی تعبیه شده است اما این بازی فاقد مسابقات حرفه‌ای ماشین سواری میباشد و بیشتر در زمینه ماموریت‌های جانبی و ساخت و ساز متمرکز است. اگر شما طرفدار بازی‌های مدیریتی هستید و با رسیدگی به بازی در فواصل زمانی طولانی مدت و متعدد مشکلی ندارید، این بازی برای شما مناسب است اما اگر به دنبال یک بازی مسابقاتی وسرعتی هستید، در این بازی به این هدف دست نخواهید یافت. 

 

مخصوص والدین

6


بازی «Off The Road - OTR Open World Driving» یک بازی موبایلی ماشینی به صورت آنلاین است. نکات قابل توجه والدین، وجود فروشگاه پرداخت درون برنامه‌ای و همچنین قابلیت بازی به صورت آنلاین با دیگر بازیکنان است. اگرچه برقراری ارتباط با سایر کاربران در حاشیه قرار می گیرد، امّا به طور کلی، زمینه برقراری این ارتباطات در بازی وجود دارد و مطلوب است که احتمال تلاش سایر کاربران برای برقراری ارتباط با فرزندتان را از قبل به او یادآور شوید. از آنجا که کاربران کنترل یا انتخابی در تعیین همبازی‌های آنلاین خود ندارند، به فرزندان‌تان توصیه کنید پاسخی به پیام های احتامالی دریافتی از سایر کاربران ندهند. 

بازی خط داستانی مشخصی نداشته و ماموریت‎‌های بازی اغلب برای دستیابی به منابع و پول در بازی است. بازیکنان میتوانند با پرداخت پول واقعی در بازی، بسیاری از موانع زمانی را از میان برداشته و به ماشین‌های بهتر دست یابند. مطلب قابل توجه دیگر بازی، نیاز رسیدگی مستمر بازیکن برای پیشبرد در بازی است. به عنوان مثال کارت‌های بازی هریک نیازمند سپری شدن زمانی برای اهدا به بازیکن هستند، از این رو بازیکنان باید به صورت مکرر در بازه‌های مختلف روزانه به بازی سر بزنند و برای پیشرفت در بازی به صورت مداوم بازی را انجام دهند که ممکن است باعث ایجاد وابستگی بازیکن به باز کردن بازی و ایجاد حالت بازی کردن اجباری در او شود.

این بازی از این نظر که ناهنجاری‌های متداول بازی‌های اتومبیل‌رانی را ندارد، نمونه مطلوبی از تجربه هیجان‌انگیز رانندگی آن هم در یک محیط جهان باز را برای کاربر به وجود می‌آورد. امّا ویژگی نامناسب بازی این است که کاربر را در محاصره انواع پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای قرار می‌دهد. هیجان روند بازی پس از مدتی برای کاربر تکرارشونده خواهد شد و گشت و گذار در جهان باز به تنهایی برای او پاداش دهنده و لذت بخش نیست. در این وضعیت، ایجاد تغییر و تحول در بازی یا نیازمند صبر کردن کاربر برای سپری شدن زمان های واقعی و مراجعه‌های نامنظم به بازی برای پیشرفت است یا پرداخت درون‌برنامه‌ای برای ارتقای قابلیت‌ها و تجربه‌های تازه تر در بازی است.

این ویژگی ناخوشایند که تجربه لذت بازی را هم در بسیاری از بازی‌های موبایلی تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد یک پیام تلویحی منفی هم دارد: «پول تنها راه ایجاد تحولات خوشایند و تجربیات متفاوت در جهان پیرامون شماست». چنین برداشتی از طریق این رویه‌های پرتکرار و تو در توی پرداخت درون‌برنامه‌ای به طور غیرمستقیم به کاربران منتقل می‌شود و ترویج تفکر مصرف‌گرایانه و به تبع بازتولید جامعه مصرفی را به دنبال دارند.

در مواجهه فرزندان‌تان با این دست بازی‌ها، با آنها درباره چنین موضوعاتی به گفتگو بنشینید: سازندگان بازی چرا تجربه لذت بازی را دچار تعلیق‌های ناخوشایندی می‌کنند که مستقیماً با پرداخت درون‌برنامه‌ای یا از دست دادن زمان است؟ چرا کسب مهارت برای پیشبرد این بازی‌ها به عنوان جایگزینی برای پرداخت درون‌برنامه‌ای و سپری شدن زمان در نظر گرفته نشده است؟ برای آنکه بتوانی در جهان واقعی پیرامون خودت تغییری دلخواه ایجاد کنی کدام روش را مناسب‌تر می‌دانی (خرج کردن پول، کسب مهارت، سپری کردن زمان در انتظار وقوع تغییرات خود به خودی و در عین حال قطعی)؟ تفاوت این روش‌های مختلف ایجاد تحول در محیط زندگی در چیست کدام می تواند تغییری پایدار و بنیادین در تجربه زندگی ایجاد کند و چرا؟ فارغ از اینکه پاسخ‌ها چه می‌توانند باشند، شما به عنوان والدین باید تلاش کنید مسیر گفتگو را به سمتی هدایت کنید که موجب توجه فرزندان به اهمیت و اصالت کار و کسب مهارت باشد. گفتگو در این موضوعات، برای فرزندان شما آموزنده خواهد بود و فرصت تربیتی سازنده و مفیدی در خلال تعمیق روابط میان والدین و فرزندان فراهم می‌کند.    

 

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟