بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

هارمونی

١٣ شهريور ١٤٠٠
 • پلتفرم:Android,Ios
 • سبک:تفننی
 • مدل درآمدی:رایگان (پرداخت درون برنامه‌ای),تبلیغات (ویدئو),تبلیغات اجباری
 • تولید:InfinityGames
 • وضعیت شبکه:آفلاین
 • جنسیت مناسب برای این بازی:هردو (دختر و پسر)
 • پشتیبانی از زبان فارسی:کاملا فارسی
 • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:دارد
سن پیشنهادی: 7 تا 12 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
حل پازل های مختلف به همراه موسیقی های زیبا
مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری
اخلاق‌مداری
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری

مخاطبین این بازی باید بدانند

2


«هارمونی»؛ معماهای موسیقایی آرامش‌بخش (Harmony: Relaxing music puzzles) یک بازی موفق دیگر در سبک موزیکال است که از صداهای از پیش ضبط‌ شده سازهای دوست‌داشتنی مثل پیانو و فلوت در مراحل مختلف خود استفاده می‌کند. اما تفاوت مهم هارمونی با بازی‌های موزیکال دیگری مثل Piano Tiles در این است که بخش معمایی بازی صرفا بر المان‌های موزیکال تمرکز نکرده‌است و از یک مکانیک طراحی دوست‌داشتنی دیگر یعنی مکانیک آینه‌ای (Mirror) در پیشروی بازی استفاده می‌شود. در واقع در هر مرحله از بازی خانه‌هایی وجود دارد و خطوطی که نمایانگر آینه‌ها هستند. کاری که بازیکن باید انجام دهد این است که متوجه شود هندسه قرارگیری آینه‌ها در هر مرحله باعث روشن شدن کدام خانه‌ها می‌شود. بنابراین بازی به نوعی ترکیبی از مبحث نور و آینه فیزیک راهنمایی و نیز المان‌ موسیقایی است.

هارمونی یک بازی Casual محسوب می‌شود و مانند بازی‌های کلمه‌ای مثل آمیرزا یا کوییزهای اطلاعات عمومی می‌تواند طیف وسیع و غیرگیمر مخاطب را جذب کند. پیشروی در بازی ساده است و مراحل بازی بسیار زیاد و بسیار کوتاه هستند. بنابراین تجربه بازی در موقعیت‌های انتظار (مثل مترو، مطب پزشک و ...) می‌تواند دلچسب باشد.

پیشروی در بازی ساده است و به نظر نمی‌رسد برای پیشروی صرف در مراحل بازی نیازی به پرداخت درون‌برنامه‌ای باشد. اما بسته‌های زیادی برای خرید در بخش فروشگاه بازی وجود دارند. این بسته‌ها دو کارکرد اساسی دارند: ۱. آلات موسیقایی متنوع گنجانده شده در بازی را برای شما باز می‌کنند. سازهای زهی، بادی و ... مختلفی در بازی هست که تجربه هر کدام می‌تواند برای افراد عاشق موسیقی لذت‌بخش باشد. سازهایی مثل ویولن، فلوت، ساکسیفون و... که در طول مراحل و البته با خرید می‌توانید آنها را باز کنید. ۲. خاموش شدن بخش تبلیغات در بازی. متاسفانه بازی تبلیغات اجباری دارد که با خرید بسته‌های اشتراکی می‌توانید از شرشان خلاص شوید.

نکات مثبت:

 • تجربه آرامش‌بخش موسیقایی و ترکیب آن با معماهای نور و آینه
 • محیط خلوت و مینیمال در طراحی بازی که باعث تجربه آرامش، حالت ذهنی Flow و نوعی مراقبه می‌گردد
  وجود سازها و آلات موسیقایی متنوع

نکات منفی:

 • تبلیغات اجباری که با فلسفه آرامش‌بخش بودن بازی در تناقض است و خیلی جاها اعصاب‌خردکن می‌شود
 • تجربه طولانی و مکرر بازی می‌تواند حوصله‌سربر و خسته‌کننده باشد
 • عدم پشتیبانی از زبان فارسی

 

جمع‌بندی: در کل هارمونی یک بازی Casual خیلی خوب است که تجربه آن می‌تواند اوقات آزاد روزمره شما را به خوبی پر کند. وقت‌هایی که کاری برای انجام دادن ندارید و ناچارید زمانی را منتظر بمانید. تجربه هارمونی قبل از خواب نیز می‌تواند جالب باشد. البته کلا بهتر است در رخت‌خواب وسایل الکترونیکی با خود نبرید، اما اگر عادت دارید در مواقع استراحت و یا قبل از خواب با گوشی بازی کنید، بازی‌هایی مثل هارمونی می‌توانند آرامش‌بخش باشند و به جای تزریق هیجان و تنش شما را برای خوابی آرام آماده سازند.

هارمونی بازی‌ای نیست که بتوانید به مدت طولانی و به شکل مکرر بازی کنید. چرا که ریتم بازی خسته‌کننده خواهدشد و عملا در مراحل بالاتر بازی چالش جدیدی به شما پیشنهاد نخواهد کرد. سعی کنید آنرا روی گوشی خود داشته‌ باشید و هرازچندی سراغش بروید تا بهترین تجربه را داشته باشید.

 

مخصوص والدین

3


«هارمونی» بازی مناسبی برای گروه‌های سنی مختلف است و محتوای نامناسبی داخل آن وجود ندارد. نکته منفی اصلی آن وجود تبلیغات اجباری است که البته غالب اوقات بازی‌های فکری و مناسب گروه سنی کودک در آن تبلیغ می‌شود. کودکان ۶ سال به بالا به راحتی می‌توانند با بازی ارتباط برقرار کنند و کودکان زیر ۶ سال (و بالاتر از ۳ سال) نیز با راهنمایی و کمک والدین می‌توانند بازی را تجربه کنند. بازی هارمونی بازی فکری مناسبی برای ارتقاء توانایی‌های شناختی (مخصوصا درک هندسی) و نیز حافظه کوتاه مدت و توجه گزینشی می‌باشد که می‌تواند در سنین ابتدایی مدرسه به فرزندتان در حل چالش‌های شناختی و توان حل مساله (Problem Solving) کمک کند.

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟