بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

سفیر عشق

٠٤ مرداد ١٤٠٠
  • پلتفرم:Windows
  • سبک:اکشن ماجرایی
  • فضای بازی:تاریخی,جهان باز
  • مدل درآمدی:کاملاً پولی (پریمیوم)
  • تولید:مرکز تولید و نشر دیجیتال انقلاب اسلامی (متنا)
  • وضعیت شبکه:آفلاین
  • جنسیت مناسب برای این بازی:پسر پسند
  • پشتیبانی از زبان فارسی:کاملا فارسی
  • محتوای بازی:خانواده,اسب سواری,مهارت‌های حرکتی
سن پیشنهادی: 15 تا 18 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
لذت بازی و ماجراجویی را در دل وقایع تاریخی تجربه کن!
مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری
اخلاق‌مداری
تعاون و یاریگری
جمع‌گرایی و سرزندگی

مخاطبین این بازی باید بدانند

4


سفیر عشق (The Ambassador of Love) به عنوان یک بازی تولید داخل بار دیگر نشان داد صنعت بازیسازی در ایران پتانسیل‌های بسیار زیادی دارد. سفیر عشق یک اکشن-ماجراجویی است که از المان‌های اصلی این سبک یعنی مبارزه بی‌امان با شمشیر و تیر‌و‌کمان استفاده می‌کند، اما خود را به اکشن صرف و شمشیربازی محدود نمی‌کند. مکانیک‌های مهمی چون اسب‌سواری و گشت‌و‌گذار در شهر نیز در سفیر عشق وجود دارند.

داستان بازی

داستان بازی در مورد سرداری ایرانی به نام مهران از یاران امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است که بعد از صلح اجباری امام حسن (ع) با معاویه به زادگاهش، شهر «ری» می‌رود اما بعد از شهادت امام‌حسن (ع) و برای یاری برادر ایشان مجدد به کوفه می‌آید. حضور مهران در کوفه مقارن می‌شود با ارسال مسلم‌بن‌عقیل، پیام‌رسان امام حسین (ع) برای بررسی اوضاع کوفه. بنابراین مهران که از عدم توانایی‌اش برای یاری امام‌حسن (ع) بسیار ناراحت است فرصت را مغتنم می‌شمارد تا به مسلم و شیعیان کوفه یاری برساند.

داستان به خوبی توانسته بخش‌های خیالی خود (شخصیت مهران، پروانه و ...) را در دل حوادث واقعی تاریخی یعنی بی‌وفایی کوفیان به پیک امام‌حسین (ع)، تجمیع شیعیان در خانه مختار سقفی و حضور ابن‌زیاد در کوفه و تعقیب مسلم توسط او را بگنجاند. همچنین در طول پیشروی بازی هرگاه با شخصیت یا موضوع تاریخی مهمی روبه‌رو می‌شویم می‌توانیم در منوی Pause بازی اطلاعات مفیدی راجع به آنها مطالعه کنیم. اطلاعاتی که در دل پیشروی مهران در داستان بازی خیلی جذابتر از ارائه خشک و خالی آنها به مخاطب است.

روند بازی

در بحث گیم‌پلی بازی ترکیبی از نبردهای شمشیری، تیرو‌کمان، گشت‌و‌گذار با پای پیاده و اسب‌سواری و همینطور مراحل مخفی‌کاری که از جذاب‌ترین بخش‌های بازی به حساب می‌آیند. به جز کنترل ضعیف و کندی که روی مهران وجود دارد و در مواقعی کاربر را آزار می‌دهد، مشکل عمده‌ای در این بخش وجود ندارد و نبردها و ماجراجویی‌ها در سطح خوبی ارائه شده‌اند. همچنین بخش‌های طراحی (Design) بازی مثل ارتقاء اسلحه‌ها، سطح‌بندی شخصیت و سیستم جان شخصیت بازی (Health) مکانیزم قابل‌قبولی دارد. بازی را نمی‌توان یک بازی جهان-باز به معنای واقعی کلمه دانست، بیشتر نیمه‌جهان-باز به حساب می‌آید. سفیر عشق نیز علیرغم داشتن یک محیط پهناور که در آن قادر به گشت‌و‌گذار آزاد هستید، روندی کاملا خطی دارد و در هر نقطه از مسیر بازی فقط و فقط یک کار برای انجام دادن توسط گیمر وجود دارد.

محیط بصری و طراحی‌های هنری بازی قطعا مهمترین نقطه قوت سفیر عشق است. محیط شهر کوفه آنچنان با جزئیات و زیبا طراحی شده که از دیدن آن سیر نمی‌شوید و واقعا حس زندگی در سده اول هجری در شهری عربی مثل کوفه را به وسیله آن تجربه می‌کنید. مدل‌های سه‌بعدی مخصوصا مدل شخصیت اصلی مهران در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. علیرغم محیط بصری خارق‌العاده بازی، محیط انسانی بازی آنقدر پررنگ نیست. درست است که در سطح شهر شخصیت های جانبی وجود دارند، اما رفتار خیلی طبیعی‌ای از آنها نمی‌بینیم و به دلیل انفعال کامل آنها (که حتی به شمشیر زدن نیز واکنشی نشان نمی‌دهند) باورپذیر نیستند و محیط بازی را به محیطی خلوت تبدیل می‌کنند که از هیاهو و هیجان به دور است.

علیرغم صداگذاری بسیار خوب و موسیقی عربی زیبای بازی، ضعف دیالوگ‌ها که بعضا کلیشه‌ای هستند و همچنین انیمیشن‌های صورت که پویایی لازم را ندارند باعث می‌شوند کات‌سین‌های بازی نتوانند پتانسیل‌شان را به خوبی ادا کنند. همچنین از پتانسیل شخصیت‌های حاضر در تاریخ امامت امام‌حسین و واقعه کربلا استفاده لازم نشده و خیلی از کاراکترهای جذاب و جنجالی مثل مختار سقفی یا مسلم‌بن‌عقیل در سفیر عشق پرداخت عمیقی ندارند و گویی هر کاراکتر دیگری می‌تواند جای آنها را در داستان بگیرد.

سفیر عشق داستان کوتاهی دارد و بسته به سطح مهارت مخاطب، تجربه بازی ممکن است بین ۴ تا ۱۰ ساعت به طول بیانجامد. سفیر عشق بازی تقریبا سختی به شمار می‌آید و سطح مهارت متوسط به بالایی از گیمر خود طلب می‌کند. در خیلی از نبردها قبل از اینکه به خودتان بیایید با ضربت دشمن کشته می‌شوید. درک و استفاده صحیح از سیستم سلامتی بازی (چیدن گل‌ها) و نیز ارتقاء به‌هنگام اسلحه‌های بازی در پیشروی راحت‌تر شما در بازی بسیار تاثیرگذار است. سفیر عشق از نظر گرافیکی بازی سنگینی است و روی رایانه‎‌های ضعیف مشکل جدی دارد و پیشنهاد می‌شود اگر رایانه ضعیف یا متوسطی دارید، کیفیت گرافیکی بازی را از طریق منو کاهش دهید تا در پیشروی دچار مشکل نشوید.

 

نکات مثبت: فضای بصری خارق‌العاده، طراحی شهری پر از جزئیات و زیبای کوفه، طراحی گیم‌پلی کاملا قابل قبول در بخش‌های نبرد، مخفی‌کاری، گشت‌و‌گذار و اسب‌سواری، صداگذاری و موسیقی عالی

 

نکات منفی: عدم استفاده از پتانسیل‌های تاریخی برای روایت جذابتر داستان، محیط شهری خالی از انسان و کم‌هیجان، عدم جذابیت کم دیالوگ‌ها و کات‌سین‌ها، روند تکراری نبردها، مشکل در کنترل شخصیت بازی و اسب

مخصوص والدین

2


بازی «سفیر عشق» یک بازی تک‌نفره است که برای رایانه‌های شخصی تولید شده‌است. بازی ذهن فرزند شما را به چالش خواهدکشید و تجربه‌اش مروری کوتاه بر بخش کوچکی از تاریخ اسلام خواهد بود. حجم اطلاعات تاریخی موجود در بازی، که بسیاری از آنها خارج از بدنه داستان و روایت بازی، ارائه شده است، «سفیر عشق» را به مرهای یک بازی رایانه‌ای هدفمند نزدیک کرده است که با استفاده از جذابیت‌های متداول در ژانر اکشن-ماجرایی، کاربر خود را به طور ضمنی با زوایایی از تاریخ اسلام و زمینه‌های واقعه عاشورا آشنا می‌کند.

با این وجود، بازنمایی خشونت در بازی و وابستگی روند پیشبرد بازی به تکرار اعمال خشونت‌آمیز به نحویست که تجربه آن را برای نوجوانان ۱۵ سال به بالا متناسب ساخته‌است. بازی بخش آنلاین و پرداخت درون‌برنامه‌ای ندارد و ازین‌جهت باعث می‌شود نیازمند نظارتی نباشد. یادمان باشد از نظر روان‌شناختی، تجربه بازی‌های داستانی که به جز برد و باخت، جنبه‌های هنری-معنوی زیادی برای روایت دارند در مقایسه بازی‌های سطحی و صرفاً رقابتی کاملاً اولویت دارند و در بازار بازی‌های ایرانی با نمونه‌های داستان‌محور باکیفیتی مثل سفیر عشق خیلی کم برخورد می‌کنیم. 

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟