بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

Stardew Valley (روستای استاردو)

١١ خرداد ١٤٠٠
 • پلتفرم:Android,Xbox one,Ios,Nintendo,Windows
 • سبک:ماجرایی - استراتژی - نقش‌آفرینی
 • فضای بازی:طبیعت,بقا,کسب و کار
 • مدل درآمدی:کاملاً پولی (پریمیوم)
 • تولید:Eric Barone, Sickhead Games, ConcernedApe
 • وضعیت شبکه:ترکیبی از آنلاین و آفلاین
 • جنسیت مناسب برای این بازی:هردو (دختر و پسر)
 • موضوع بازی:اخلاق,فرهنگ,مطالعات اجتماعی
 • پشتیبانی از زبان فارسی:کاملا بیگانه
 • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:تبلیغات ندارد
 • محتوای بازی:دوستی,هیولاها,ارواح,کشاورزی,الگوواره قهرمان مونث,خانواده
سن پیشنهادی: 15 تا 18 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
زندگی در یک روستای با صفا را تجربه کنید و زمین ها را به مناطقی پر رونق تبدیل کنید.
مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری
اخلاق‌مداری
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری

مخاطبین این بازی باید بدانند

 2-1


بازی «روستای استاردو» برای ویندوز، کنسول، اندروید و ios ارائه شده است. بازی به شکل کارتونی، ساده و دو بعدی است و سبک و سیاق پیکسلی دارد و خاطرات بازی با کنسول‌های قدیمی را برایتان زنده خواهد کرد. سبک بازی به صورت نقش‌آفرینی است و به صورت آنلاین می‌توانید با یک تا سه دوست دیگر خود به پیشرفت ادامه دهید. در بازی از رنگ‌های شاد و دلنشین استفاده شده، موسیقی بازی نیز دلنشین است و فضای زیبایی به بازی داده و با آن هماهنگ شده.
در این بازی شما که درگیر زندگی مدرن و روزمره شده‌اید، نامه‌ای از پدربزرگ خود دریافت می‌کنید و مزرعه قدیمی او را در روستایی به نام stardew به ارث می‌برید. در ابتدا یک ابزار دستی و چند سکه تمامی دارایی شماست و برای شروع زندگی جدید خود تصمیم می‌گیرید که بیاموزید و سخت کار کنید تا این مزرعه فاقد کاربری را دوباره پر رونق کنید و به خانه ای برای زندگی و آرامش خود تبدیل سازید. البته اینکار ساده نخواهد بود. از زمان شروع فعالیت کارخانه جوجا در شهر، شیوه‌های قدیمی زندگی در آنجا تقریبا از بین رفته، مرکز اجتماعات که زمانی پر از رفت و آمد و پر جنب‌و‌جوش بود، اکنون به هم ریخته به نظر می‌رسد، اما این بازی به شما این فرصت را می‌دهد که شانس خود را برای زنده کردن دوباره این روستا امتحان کنید. یا می‌توانید از مسیر جایگزین استفاده کنید و با جوجا متحد شوید. بازی دست شما را در این انتخاب باز گذاشته است.

شروع دوباره

مزرعه پدری شما پر از گیاهان خودرو، علف‌های هرز، سنگ‌های بزرگ، درخت و درختچه‌های قدیمی و لوازم اضافی دور ریختنی شده که باید از شر آن‌ها خلاص شوید. می‌توانید در آنجا پرورش حیوانات، پرورش محصولات کشاورزی، راه اندازی باغ و ساخت ماشین آلات مفید و خیلی موارد دیگر را تجریه کنید. فضای کافی برای این کارها در اختیار شما قرار داده شده است.
شما می‌توانید از ۱ تا ۳ دوست خود را دعوت کنید تا به صورت آنلاین در بازی به شما بپیوندند. بازیکنان می‌توانند در ساخت یک مزرعه پررونق، اشتراک گذاشتن منابع و بهبود جامعه محلی با یکدیگر همکاری داشته باشند و مسلما فعالیت گروهی نتیجه بهتری از کار کردن به صورت انفرادی دارد و شما می‌توانید کارهای بزرگتری را با کمک همدیگر انجام دهید.
هرچه رو به جلو حرکت می‌کنید مهارت‌های خود را افزایش می‌دهید، مهارت‌هایی همچون: کشاورزی، معدن، مبارزه، ماهیگیری و جستجو برای غذا، در آشپزی کردن پیشرفت خواهید کرد و دستورالعمل‌های جدیدی برای ساخت و سازهای خود می‌آموزید.

زندگی اجتماعی

در بازی می‌توانید در اجتماعات شرکت کنید، با شخصیت های منحصر به فرد بازی آشنا شوید و با آن‌ها رابطه دوستی برقرار کنید. هر فرد در بازی برنامه زندگی خود را دارد مثل: کار، تولد، حرف‌های تازه، مشکلات و ... آن‌ها در حل مشکلات خود از شما کمک خواهند گرفت و اسرار خود را برای شما بازگو خواهند کرد. در جشنواره‌های فصلی و جشن ستاره زمستانی شرکت خواهید کرد و از آن لذت خواهید برد.
در غارهای وسیع و مرموز به جستجو بپردازید، به عمق زمین سفر کنید، با هیولاها مبارزه کنید، سلاح های قدرتمند، محیط‌های جدید، سنگ‌های قدیمی ارزشمند و مواد اولیه برای ساخت و ارتقاء امکانات خود را بیابید.
می‌توانید از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنید، ازدواج کنید و تشکیل خانواده دهید. مدارج موجود در بازی را بدست آورید و پیشرفت کنید. در فصول مختلف از آب‌های مملو از ماهی به ماهیگیری بپردازید. اشیا و گنجینه‌هایی که پیدا می‌کنید را به موزه ملی هدیه کنید. غذاهای خوشمزه و متنوع درست کنید، حتی بعضی از غذاهایی که می‌پزید باعث افزایش مهارت‌ها، سرعت دویدن و یا قدرت جنگی شما می‌شود. با دستورالعمل‌های بیشمار وسایل مفید بسازید تا کمک حال شما باشند.
برای ساخت ظاهر شخصیت و خانه خود با صدها موارد تزئینی برای انتخاب رو به رو هستید و به راحتی می‌توانید آیتم‌های مورد سلیقه خود را پیدا کنید. حتی می‌توانید دکوراسیون داخل خانه خود را به سلیقه خود انتخاب کنید .
بازی از یک چرخه شب و روز کامل بهره مند است باید انرژی خود را برای انجام فعالیت‌ها در طول یک روز مدیریت کنید تا در آخر روز کارتان به بیمارستان نکشد. باید حواستان به تغییر فصول باشد و برای پیش آمدهای مختلفی که بر سر راهتان قرار می‌گیرد، آماده باشید.
همه و همه این موارد به شما کمک می‌کند تا کمی از زندگی ماشینی و یکنواختی که در آن درگیر هستید، رها شوید و خیلی از کارهایی را که دوست دارید و نمی‌توانید انجام دهید تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

مخصوص والدین

 4


بازی «Stardew Valley» یک زندگی کامل اما ساده را به نمایش می‌گذارد. خیلی از کنش‌های بازی توسط بازیکن انتخاب می‌شود و دستش برای این انتخاب ها باز است. کارهایی را که شاید در زندگی واقعی حتی با آن رو به رو نشویم و دغدغه آن را نداشته باشیم، اما می‌تواند در بازی تجربه خوبی برایتان ایجاد کند. با وجود فضای گرافیکی شاد و کودکانه، جنبه‌های معنایی بازی، عمیق و پیچیده است و نیاز به درک مناسبات و روابط انسانی و اجتماعی دارد. این موضوع، به نظام کم و پیش پیچیده نگهداری از خود و ارتقای امکانات زندگی در روستا اضافه می‌شود. بنابراین، فهمیدن و درک کردن جوانب مختلف جهان این بازی برای کاربران کمتر از 15 سال، دیریاب و دشوار است. بازی روستای استاردیو، برای کاربران نوجوان دوره دوم (بالا پانزده سال) و با همراهی و نظارت والدین توصیه می‌شود. زیرا زندگی در جهان مجازی روستای استاردیو، مثل زندگی در جهان واقعی، دارای انواعی از مخاطرات و نابهنجاری هاست. در بازی روستای استاردیو، مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی و همچنین شرکت در بازی‌های شرط‌بندی و قمار امکانپذیر است. اگرچه این جنبه از بازی، به هیچ وجه الزام‌آور نیست امّا کاربر این امکان را دارد که این رفتارها را به عنوان رفتارهای تکرار شونده سبک زندگی خود در جهان مجازی بازی انتخاب کند. این موقعیت‌های نابهنجار، اغلب فواید کوتاه مدت و ضررهای بلندمدت دارند. یعنی اگرچه در جهان مجازی بازی، نوشیدنی الکلی، بلافاصله اثر مثبت بر میزان سلامت شخصیت اصلی دارد، امّا در بلند مدت به جهت مصرف همان نوشیدنی، عوارض و بیماری‌هایی در او بروز می‌یابد. یا پرداختن، به قمار و حضور در مکان‌های شرط‌بندی، اگرچه یکی از راه‌های کسب درآمد و امکان توسعه دادن دارایی‌های شخصیت اصلی بازی است. امّا در مقایسه با روش‌های دیگر درآمدزایی همچون کشاورزی و استخراج معادن سنگ‌های گرانبها، درآمدزایی از مسیر شرط‌بندی، نامطمئن، پر خطر و ناپایدار است. با این حال، وجود چنین جنبه‌هایی در بازی (به خصوص با توجه به آموزش های مستقیم بازی در مورد چگونگی پیشبرد بازی‌های شرط‌بندی) نوعی محتوای نامناسب تمهید شده در بازی به حساب می‌آید که لازم است والدین نسبت به گرایش فرزندان خود به این جنبه‌ها از بازی، حساسیت داشته باشند.

جریان اصلی بازی روستای استاردیو، برخوردار از انتقال آموزه‌هایی سازنده همچون، همکاری با سایر اهالی دهکده، کار کردن و سخت‌گوشی، درک نیازها، عواطف و نقاط ضعف انسانی دیگران، رفتار مناسب با حیوانات اهلی که بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روستایی به حساب می‌آیند و مسئولیت‌پذیری در قبال خود و دیگران است. کاربر بازی این امکان را دارد، که جنسیت خود، لباس و مشخصات ظاهری خود، نام مزرعه و بسیاری از خصوصیات شخصی‌سازی کردن آواتار خود در جهان بازی را با جزئیات نسبتاً زیادی پیش از ورود به بازی طراحی کند. الگوی رفتاری آواتار یا شخصیت اصلی بازی در جهان مجازی بازی، تناسب قابل قبولی با جنسیت انتخاب شده دارد و این موضوع، یکی از عواملی است که این بازی را هم برای کاربران دختر و هم برای کاربران پسر مناسب ساخته است. 

این بازی، علاوه بر حالت تک نفره، می‌تواند به صورت چند نفره و آنلاین هم بازی شود. در حالت آنلاین، کاربر می‌تواند از میان دوستان خود و افرادی که آنها را در جهان واقعی می‌شناسد دعوت کند تا در جهان بازی با او همراه شوند. البته حالت آنلاین، با حضور کاربران ناشناس نیز امکان‌پذیر است که به دلیل ترکیب نامتوازن جنسیتی و سنی کاربران ناشناس، این شکل از بازی آنلاین برای نوجوانان 15 تا 18 سال توصیه نمی‌شود. امکان دعوت از جمع دوستان برای پیشبرد چند نفره بازی، به طور خودکار می تواند راهبرد مناسبی برای ممانعت تلویحی از جنبه‌های ناهنجار بازی است. با توجّه به اینکه بازی عمدتاً در بر دارنده ارزش‌های اخلاقی مثبت و تمرین جامعه‌پذیری و زندگی اجتماعی است، مشارکت والدین در سازماندهی به یک جمع دوستانه متشکل از دانش‌آموزان همکلاسی برای تجربه این بازی، و همزمان تماشا و نظارت پیشبرد بازی فرزندان توسط والدین، تجربه رسانه‌ای امن و مفیدی را در مقایسه با سایر بازی‌های آنلاین شناخته شده و پر طرفدار فراهم می‌کند.

همراهی والدین با فرزندان در این بازی (به عنوان تماشاگر یا به عنوان مشاور در پیشبرد بازی) می‌تواند فرصت‌های تربیتی مثبتی در روابط میان والدین و فرزندان ایجاد کند. از آنجا که پیشبرد بازی تا حد زیادی به آشنایی متوسط با زبان انگلیسی وابسته است، والدین می‌توانند در این زمینه معنای صریح و ضمنی متونی که در بازی نمایش داده می‌شود (که در موارد متعدد برخوردار از بار اجتماعی، فرهنگی و تربیتی است)، راهنمایی کنند. حتماً توصیه می‌شود در صورت عرضه شدن نسخه‌ای فارسی‌سازی شده از بازی در آینده، نسخه ویرایش شده فارسی را برای فرزندان خود تهیه نمایید.    

جهان گسترده بازی طوری طراحی شده است که هرکدام از بازیکنان در حالت آنلاین می‌توانند با توجه به سلیقه خود بازی را پیش ببرند. حس همکاری و تعاون که با دوستان خود برای پیشرفت در بازی تجربه می‌کنید، کاملا ضرب‌المثل یک دست صدا ندارد را برای بازیکنان تداعی می‌کند. نه اینکه به تنهایی نتوان پیشرفت کرد اما پیشرفت تک روانه، برابر با سرعت و شگفتی که در پیشرفت از طریق اتحاد و همبستگی حاصل می‌شود، نیست. برای پیشرفت در این بازی نیاز به گذراندن وقت بسیار برای رسیدگی به حیوانات، مزارع و تعاملات اجتماعی می‌باشد، اما در عین حال، بازی به ما می‌آموزد که تلاش و سخت کوشی می‌تواند چه نتایج خوب و زیبایی را به وجود آورد. همچنین داشتن امکان انتخاب‌های زیاد در بازی چه از نظر داستانی و چه از نظر جنبه‌های زیبایی شخصیت و محیط و خانه و وسایل داخل آن حس آزادی و قدرت انتخاب کامل و اینکه همه چیز کاملا تحت اختیار ماست را به بازیکن القا می‌کند. در کل تجربه انجام این بازی، به ویژه برای نوجوانان می‌تواند بسیار شیرین و دلنشین باشد. امّا با توجّه زمان‌بر بودن روند پیشبرد بازی، لازم است حتماً به میزان پرداختن فرزندان‌تان به این بازی نظارت داشته باشید و از طریق گفتگوی دوجانبه و صمیمانه، برای آن‌ها قوانین روشنی را برای کنترل کردن مدت زمان پرداختن به بازی تعیین کنید.

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟