بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

Captain Sabertooth and the Magic Diamond (کاپیتان شمشیر دندان و الماس جادویی)

٠٧ ارديبهشت ١٤٠٠
  • پلتفرم:Windows
  • سبک:اکشن ماجرایی - سکویی
  • فضای بازی:طبیعت,دزدان دریایی
  • مدل درآمدی:کاملاً پولی (پریمیوم)
  • تولید:Ravn Studio
  • وضعیت شبکه:آفلاین
  • جنسیت مناسب برای این بازی:هردو (دختر و پسر)
  • پشتیبانی از زبان فارسی:بخشی فارسی
  • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:تبلیغات ندارد
  • محتوای بازی:مهارت‌های حرکتی,عبور از موانع
سن پیشنهادی: 12 تا 15 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
یک ماجراجویی کارتونی در جستجو برای الماس جادویی
شجاعت و تاب‌آوری
جمع‌گرایی و سرزندگی
اخلاق‌مداری
تعاون و یاریگری
مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی

مخاطبین این بازی باید بدانند

3


«کاپیتان شمشیر دندان و الماس جادویی» (Captain Sabertooth and the Magic Diamond) یک بازی دو بعدی سکویی (platformer) در سبک ماجراجویی و اکشن است که مخاطبین با سنین کم را هدف قرار داده است. گرافیک بازی ساده ولی چشم نواز و زیبا است و دارای طراحی های رنگارنگی است که محیط ظاهری آن را برای بازیکنان دلچسب میکند.

در بازی گفتگوهای زیاد و تکراری وجود دارد که در بعضی مواقع، مثل صدای خنده طوطی در بازی، میتواند باعث دلزدگی بازیکن شوند اما با این حال دارای گیم پلی جذاب و پر جنب و جوش و پر از حرکاتی مانند: شمشیربازی، پرش از روی دیوارها، پرش با طناب و غواصی است.

«داستان بازی»
داستان بازی در قسمتی از دریای کارائیب اتفاق می افتد، جایی که شما میتوانید به جای یکی از کارکترهای پینکی و یا ورونیکا نقش آفرینی کنید و به عنوان دستیاران کاپیتان سابرتوث در یافتن گنج های پنهان و مخصوصا الماس جادویی، که میتواند تمام آرزو ها را در زمان ماه کامل بر آورده کند، یاری دهید.
در این راه شما برای بدست آوردن الماس باید به جنگ جادوگر ماگاکان و ارتش متشکل از میمون‌های او بروید. وقتی در بین جزایر و بنادر دزدان دریایی حرکت می کنید و از سواحل عجیب و ویرانه های باستانی عبور میکنید دنیای خطرناک و در عین حال با شکوهی را زیر پای میگذارید، در طول بازی شما به دنبال گنج ها و آیتم هایی برای ارتقاء توانایی خود هستید تا به شما در به پایان رساندن مسیرتان یاری کنند. در آخر با ماگاکان که در بخش تاریکی از بازی مخفی شده رو به رو میشوید و بعد از مبارزه با سربازانش و فرار از آتش هایی که به سمت شما پرتاب میکند با تیر و کمان به وسیله آینه ها شعاع نور را به سمتش هدایت کرده تا به زمین بیفتد. این زمانیست که باید بتوانید به او ضربه وارد کنید و او را از بین ببرید و الماس جادویی را بدست بیاورید و کاپیتان سابرتوث را خوشحال سازید.

«روند بازی»
شما برای مقابله با دشمنان و موانع عجیب و خطرناک به یک تیروکمان بچگانه، چکمه های مخصوص و شمشیر مجهز خواهید شد. هر دشمنی که شکست می دهید به شما مقداری جان داده میشود بنابراین زنده نگه داشتن کارکتر در بازی زیاد نگران کننده و دشوارنیست. سنگ های قیمتی و طلا هایی که در زمان شکست از دست میدهید همان جایی که آنها را رها کرده اید باقی میمانند. بنابراین میتوانید به مناطق قبلی بازگردید و دوباره آنها را بردارید. شما در بازی میتوانید از نقشه استفاده کنید و با پیشرفتن در مراحل آن را کامل تر کنید. تنها مشکل اینجاست که امکان بزرگ‌نمایی نقشه در بازی وجود ندارد. همچنین بازی دارای مراحل جانبی و چالش های دزدان دریایی نیز میباشد که جنبه سرگرم کننده دارند و میتوانید در آنها رکورد زمانی خود را به ثبت رسانید.
طراحی دشمنان در بازی ساده بوده و پس از مدتی روش‌های مبارزه با دشمنان را به خوبی یاد میگیرید و به آسانی از آنها عبور میکنید. محیط بازی نیز بعد از پشت سر گذاشتن چند مرحله به بازیکن احساس تکراری بودن میدهد و به همین علت بعد از مدتی بازی تا حدودی کسل کننده و تکراری میشود.

 

مخصوص والدین

2


بازی Captain Sabertooth and the Magic Diamond دارای فضای کودکانه و رنگهای جذاب و دلنشینی است. اگرچه بازی برای سنین کم ساخته شده است اما دشواری آن به طور قابل توجهی با پیشرفت در مسیر بازی افزایش میابد و برخی از موانع و مانورهای زیر آب ممکن است برای کاربران کم و سن و سال بازی دشوار باشد.
کشتن موجودات بی گناه در بازی نکته ای است که بسیار دیده میشود. بازی طوری ساخته شده است که بازیکنان بجای اینکه دغدغه مردن داشته باشند از آن لذت ببرند ولی برای این زنده ماندن باید موجودات دیگر را از بین ببرند تا به آواتار آنها در جهان بازی جان تازه داده شود.
در بازی موضوع اصلی پیدا کردن الماس و گنج های پنهان است که موضوعات مادی دنیا را بیشتر از موارد دیگری برای مخاطب خود پررنگ میسازد و نقش آفرینی به جای یک دزد دریایی، در بازی به عنوان الگوی مثبتی از یک قهرمان به مخاطبین بازی نمایش داده میشود.

اگرچه بازی در ظاهر برخوردار از فضایی شاد و رنگ و لعابی فرح‌بخشی است، امّا این به آن معنا نیست که چنین بازی‌ای با محتواهایی از این جنس، می‌تواند یک سرگرمی و تجربه رسانه‌ای سالم و مفید برای فرزندان تلقی شود. فضای شاد بازی، ملازم است با سود جویی، منفعت‌طلبی و از بین بردن موجوداتی که در بسیاری از موارد خطر و آزاری برای شخصیت اصلی بازی ندارند.

کاپیتان شمشیر دندان، یک شخصیت شناخته شده در فرهنگ عامه پسند نروژی است که مجموعه ای از محتواهای رسانه ای از قبیل کتاب کودک، انیمیشن و فیلم با محوریت آن ساخته شده است و مسیری را در ابعاد محلی در حال طی کردن است که صنایع رسانه‌ای و فرهنگی جهانی در غالب پروژه‌های ابرقهرمانی پشت سرگذاشته‌اند و شاید به همان علت میراثی مبتذل را با خود حمل می‌کند. بسیاری از عدم انطباق‌های فرهنگی محتوای این بازی برای کاربران ایرانی، به تفاوت‌های زمینه فرهنگی تولید این بازی مربوط می‌شود. به طور کلی، اینکه یک بازی چه رویه‌هایی از رفتار و فرهنگ اجتماعی را تلویحاً تشویق و تقویت می‌کند، وابسته به زمینه های فرهنگی سازندگان بازی‌هاست که باید به آن توجه داشت.

 

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟