بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

Luigi's Mansion 3 (عمارت لوییجی 3)

٣١ فروردين ١٤٠٠
 • پلتفرم:Nintendo
 • سبک:ماجرایی - اکشن ماجرایی - معمایی
 • فضای بازی:فانتزی,کمدی,وحشت,میهمانی,معمایی,تخیلی
 • مدل درآمدی:کاملاً پولی (پریمیوم)
 • تولید:Next level games
 • وضعیت شبکه:آنلاین,آفلاین
 • جنسیت مناسب برای این بازی:بیشتر پسر پسند
 • پشتیبانی از زبان فارسی:کاملا بیگانه
 • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:تبلیغات ندارد
 • محتوای بازی:دوستی,ارواح,خانواده,مهارت‌های حرکتی,عبور از موانع
 • ناشر:Nintendo
سن پیشنهادی: 12 تا 15 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
ماریو و سایر دوستانت را از هزارتوی عمارت تسخیر شده در دست ارواح خبیث نجات بده!
مسئولیت‌پذیری
اخلاق‌مداری
تعاون و یاریگری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری
جمع‌گرایی و سرزندگی

مخاطبین این بازی باید بدانند

luigi's mansion 3

عمارت لوییجی (۳)  یک بازی اکشن-ماجراجویی در فضای کارتونی است که برای کنسول دستی نینتندو سوییچ در سال ۲۰۱۹ ساخته شده‌است. اگر از هواداران پروپاقرص مجموعه بازی‌های ماریو باشید می‌دانید لوییجی برادر کوچک‌تر ماریو است که در بعضی بازی‌های دیگر نینتندو نیز حضور غالباً فرعی داشته است.

داستان عمارت لوییجی ۳ با سفر لوییجی و دوستانش (ماریو، پرنسس پیچ و تاودها) برای تعطیلات به عمارتی بزرگ که به یک هتل تبدیل شده شروع می‌شود. ملاقات اولیه با هتلدار عجیب یعنی هلن گریولی نشان می‌دهد که اوضاع هتل غیرعادی است. بعد از اینکه لوییجی و دوستانش در اتاق‌های خود استقرار می‌یابند لوییجی با جیغ پرنسس پیچ از خواب برمی‌خیزد و متوجه می‌شود صاحب هتل، به کمک دشمن قدیمی لوییجی یعنی کینگ بو دوستان لوییجی را اسیر کرده و در قاب‌های نقاشی قرار داده است. لوییجی از دست کینگ بو فرار می‌کند و تصمیم می‌گیرد با کمک دانشمند و دوست قدیمی خود E.GAAD دوستانش را نجات دهد.

عمارت لوییجی ۳ همانند سایر بازی‌های کارتونی نینتندو داستان ساده‌ای از دوستی، مبارزه با هیولاها و آدم‌بد‌ها و نجات دادن دوستان و پرنسس‌ها را روایت می‌کند و باعث درگیری خاصی در مخاطب نمی‌شود. در حقیقت نکته اصلی بازی عمارت لوییجی در فضای بازی و نیز گیم‌پلی آن نهفته است که مخاطب را سر ذوق می‌آورد و بامزه است. دشمن اصلی ما در مسیر نجات دادن ماریو و سایر دوستانمان، روح‌هایی هستند که در عمارت پرسه می‌زنند. لوییجی چراغ‌قوه‌ای دارد که حکم آچار فرانسه را بازی می‌کند و انواع کنش‌ها را می‌توانیم روی محیط با استفاده از آن انجام بدهیم. نینتندو استفاده بسیار مناسبی از قابلیت‌های کنترلر Joy con کرده‌است و کنش‌های متفاوتی را برای چراغ قوه لوییجی ایجاد کرده است.

بازی حول ماجراجویی در طبقات مختلف عمارت و تلاش برای نجات دادن دوستان لوییجی می‌گذرد. این بین E.GADD که یک دانشمند روح‌شناس است با لوییجی در ارتباط است و راهنمایی‌های گوناگونی را در اختیار او می‌گذارد که گاهی می‌تواند چالش‌های بازی را بیش از اندازه ساده کند. انتقال بین طبقات مختلف عمارت از طریق آسانسور مرکزی انجام می‌شود که در ابتدا بیشتر دکمه‌های این آسانسور از جای خود برداشته شده‌اند. بنابراین با حل کردن پازل‌ها و انجام‌دادن مبارزه‌های مختلف در هر طبقه می‌توان دکمه مربوط به طبقه بالاتر را به دست آورد و در بازی پیشروی کرد. این بین اسکناس‌ها، سکه‌ها و الماس‌های زیادی نیز لابه‌لای وسایل عمارت چیده‌ شده‌اند که می‌توان آنها را نیز برای ارتقاء وسایل به دست آورد. البته اینجا سازندگان بازی طراحی جذابی انجام نداده‌اند و خیلی زود می‌توان به نامرتبط بودن جمع‌کردن سکه‌ها و انجام ماموریت اصلی بازی یعنی شکست کینگ بو و نجات دوستانمان پی برد. بنابراین اگر آنقدری بدنبال سکه‌ها و الماس‌ها ندوید بازی را می‌توان بین ۵ تا ۸ ساعت به اتمام رساند. اما اگر بخواهید همه‌چیز را به بهترین شکل جلو ببرید بازی بین ۱۲ تا ۲۰ ساعت از شما زمان خواهدگرفت.

صحنه‌های اکشن مبارزه با روح‌ها از جذابیت‌های عمده بازی محسوب می‌شوند. باس‌فایت‌های متنوعی در طبقات مختلف عمارت گنجانده شده‌اند که معمولا با خدمه عمارت اعم از نظافتچی یا آشپز یا حتی پیانیست تالار عمارت هستند و بسیار جذاب طراحی شده‌اند. پازل‌های بازی عمارت لوییجی آنچنان درگیرکننده و سخت نیستند و حل آنها زمان کمی از شما خواهدبرد. از نکات منفی بازی می‌توان به تکراری‌شدن گیم‌پلی عادی بازی بعد از چند ساعت اشاره کرد که البته در نقاط حساس بازی و مخصوصا باس‌فایت‌ها مجددا جذابیت خود را به دست می‌آورد. اما چرخش در طبقات عمارت با داستانی خطی و کمابیش پیش‌بینی‌پذیر ممکن است شما را کسل کند.

در مجموع باید گفت، گرافیک بازی چشم‌نواز است و گیم‌پلی بازی حداقل در چند ساعت اول قطعا جذاب است. بازی پر از کات‌سین‌های جذاب و باکیفیت است که داستان بازی را به تدریج می‌سازند. اما با توجه به انحصاری بودن بازی برای کنسول سوییچ- به هر حال در مقایسه با بازی‌های مشابهی مثل Super mario odyssey که شاید خلاقانه‌تر و موفق‌تر از عمارت لوییجی هستند- باید حواستان به جیبتان باشد، مخصوصا اگر کارتریج اصلی بازی را تهیه می‌کنید.

مخصوص والدین

Luigis-Mansion-3-Screenshot-2019-10-31-09-58-45

با توجه به اینکه فضای بازی عمارت لوییجی یک تم ترسناک و البته کارتونی دارد، مبارزه‌ها و دشمن‌های بازی تا حدی تهدیدکننده و ترسناک جلوه می‌کنند. علاوه بر این صحنه‌های غافل‌گیر‌کننده و فضا‌های با نور کم در بازی وجود دارند و به همین دلیل این بازی برای کودکان به هیچ وجه تجربه مناسبی به حساب نمی‌آید. علاوه بر بخش داستانی اصلی بازی، مینی‌گیم‌های متنوعی نیز برای بازی چندنفره تدارک دیده‌شده‌است که در صورت در اختیار داشتن دسته‌های بازی میتوانید تا ۸ نفر هم به رقابت یا بازی همکارانه Co-op بپردازید. بخش چندنفره هم به صورت آفلاین با یک کنسول و هم به صورت آنلاین انجام می‌گیرد که البته بازی آنلاین نیاز به داشتن اشتراک نینتندو دارد.  یکی از بخش‌های چندنفره جذاب بازی، بخش داستانی است که می‌توانید دونفره بازی کنید و یکی نقش Luigi و دیگری نقش Gooigi همان دستیار لوییجی را در بازی ایفا کند.

قطعا فرزندان ما در سنین دوره اول و دوم نوجوانی از تجربه محیط‌های پررمز و راز و حتی کمی هیجان‌انگیز لذت می‌برند. البته اگر با چاشنی‌های نامناسب ترس و خشونت همراه نباشد. عمارت لوییجی 3 در بردارنده تم دلهره و مقابله با روح‌های سرگردان در محیط اغلب تاریک عمارت است. این محیط نسبتاً ترسناک کارتونی با دشمنانی که گاهی شما را غافلگیر می‌کنند و غول‌های آخر مرحله عجیب‌الخلقه و اغلب عبوس، هیجانات منفی ترس و احساس تهدید را در بازیکن ایجاد می‌کنند. با این همه، تمام این جزئیات در محیطی کارتونی اتفاق می‌افتد و موقعیت‌های کمدی و بامزه‌ای هم در بازی وجود دارد که از این بار منفی هیجانی کم می‌کند. با این وجود، والدین باید توجه داشته باشند که دلهره و ترس در یک محیط تاریک که در تسخیر انواع ارواح کوچک و بزرگ قرار دارد، درون‌مایه محوری بازی است که ممکن است مورد علاقه گروهی از نوجوانان نباشد.

حتماً در شهربازی‌های مختلف، بازی‌هایی با نام «تونل وحشت» یا با درون‌مایه‌های مشابه و نام‌های متفاوت را تجربه کرده‌اید. تمام کودکان و نوجوانان علاقه ندارند که سوار بر قطار داخل یک محیط تاریک و بسته شوند که عروسک‌های بزرگ و عجیب و غریب با نورپردازی‌های خاص در گوشه‌های مختلف تاریک آن کمین کرده‌اند و هر از چندگاهی هم صداهایی مرموز محیط را ترسناک‌تر می‌کنند. اگر فرزند شما از چنین تجربه‌ای استقبال نمی‌کند، دلیل بر ترسو بودن او نیست و اصرار کردن به او برای «نترسیدن» و «تجربه کردن» این محیط هم چیزی به میزان شجاعت او نمی‌افزاید. موضوع، صرفاً به سلیقه زیبایی شناختی فرزندان مربوط است. برخی از نوجوانان از تجربه زیباشناختی دلهره و اضطراب لذت نمی‌برند. چنین تجربه‌ای صرفاً آنها را آزار خواهد داد. امّا در مقابل، گروهی از نوجوانان نیز از چنین هیجاناتی استقبال می‌کنند. بازی عمارت لوییجی 3 صرفاً برای ذائقه این دسته از نوجوانان قابل توصیه است. نوجوانان دسته اول چندان از تجربه این بازی لذت نخواهند برد. پس پیشنهاد فهم بازی این است که برای انتخاب این بازی، به ذائقه و سلیقه فرزند نوجوان خود و ترجیحاتی که برای تجارب زیباشناختی از خود نشان می‌دهد، توجه کنید.   

ضمناً بازی عمارت لوییجی 3 روی کامپیوترها و تلفن‌های همراه ارائه نشده‌است و تجربه این بازی برای فرزندتان نیاز به داشتن کنسول دستی نینتندو سوییچ دارد.

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟