بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

Sky: Children of Light (آسمان: بچه‌های نور)

١٩ اسفند ١٣٩٩
  • پلتفرم:Android,Ios
  • سبک:ماجرایی - نقش‌آفرینی
  • فضای بازی:فانتزی,طبیعت,دخترانه,جعبه شنی,جهان باز
  • تولید:Thatgamecompany
  • وضعیت شبکه:آنلاین
  • جنسیت مناسب برای این بازی:دختر پسند
  • موضوع بازی:اخلاق
  • پشتیبانی از زبان فارسی:بخشی فارسی
  • محتوای بازی:دوستی,الگوواره قهرمان مونث
سن پیشنهادی: 12 تا 15 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
جهان آسمان‌ها را بگرد و ستاره‌ها را به آن بازگردان!
شجاعت و تاب‌آوری
اخلاق‌مداری
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری
کاوشگری و نوجویی
مسئولیت‌پذیری

مخاطبین این بازی باید بدانند

زمانی که ستارگان با هم بودند، نور نامتناهی بود

اما تاریکی کور میکند، پس ستارگان را از خود راندم

ستارگان خانهای نو در میان ابرها ساختند

کاش که گوش میسپردند...

زمانی بس دراز سپری شده است ... و اکنون تو را فرا میخوانم

برخیز، ای فرزندم. ستارگان گمشده را به خانه بازگردان.

Sky-Children-of-the-Light

آسمان: بچه‌های نور چهارمین بازی شرکت Thatgamecompany است که در سال 2019 برای آی‌او‌اِس و در 2020 برای اندروید به بازار آمد، به عبارت دیگر این بازی صرفاً برای دستگاه‌های همراه (تلفن هوشمند و تبلت) منتشر شده است، و البته قرار است به زودی بر روی کنسول نینتندو سوئیچ نیز عرضه شود. بازی به دلیل جلوه‌های گرافیکی وهنرغنی و خیره‌کننده، آنقدر سنگین است که بر روی همۀ دستگاه‌های همراه اجرا نمی‌شود. این یکی از مشکلاتی بود که در ابتدا با بازی داشتم و گوشی همراه میان‌رده و نسبتاً جدید من بازی را بسیار کند اجرا می‌کرد، چنانچه مجبور شدم کیفیت تصویر را تا حد ممکن پایین بیاورم. مسلماً در بازی‌ای که تمرکزش بر قصه‌گویی تصویری است، کیفیت پایین تصاویر بخش زیادی از تجربۀ بازی را مخدوش می‌کند.

اما اگر از بازی سفر (Journey، بازی قبلی همین شرکت بازی‌سازی) خوشتان آمده، می‌توانید مطمئن باشید که آسمان هم، به گونه‌ای، ادامه‌ای است از آن بازی؛ هرچند بر خلاف سرزمین نارنجی‌رنگ و کویری سفر، آسمان، همانطور که از اسمش پیداست، بیشتر در آسمان می‌گذرد و رنگ‌های سرد غلبۀ بیشتری دارند. اولین چیزی که باید دربارۀ آسمان بدانیم شیوۀ خاص و منحصربه‌فرد آن در بازی آنلاین است. بازیکن در این بازی نیز سفری را آغاز می‌کند و در طول سفر شبح‌هایی همچون خود را می‌بیند که با او همسفر هستند و شاید پیش از او شمعی روشن می‌کنند و ماموریت او را انجام می‌دهند. این شبح‌ها بازیکنان دیگر هستند؛ مهم نیست که چقدر در بازی پیش رفته باشند، هدف آن‌ها با شما یکسان است: جستجوی گوشه‌وکنار دنیای آسمان و بازگرداندن ستاره‌ها به آسمان. بنابراین، عجیب نیست که این همسفران احساس دوستی و رفاقت کنند، و مکانیزم بازی نیز این احساس دوستی و رفاقت را تشویق می‌کند: ویژگی آنلاین بازی آسمان به جای آنکه همچون بازی‌های آنلاین دیگر ماموریتی مشترک به شما بدهد یا بازیکنان را در مقابل هم قرار دهد، آن‌ها را در جستجو و کنکاشی مشترک در کنار هم می‌گذارد، جستجویی با تجربه‌های مشترک، و هدف مشترک کشف رمزورازهای دنیای بازی.

تعامل میان بازیکنان در آسمان این احساس مشترک را تقویت می‌کند: آسمان اجازۀ گفتگو یا پیام‌دادن به بازیکنان دیگر را نمی‌دهد، برعکس تعامل بازیکنان به گرفتن دست یکدیگر یا نگه‌داشتن شمع محدود شده است. اگر شمع‌تان را به بازیکن دیگری تعارف کنید و او نیز شمع را با شما نگه دارد، شبح‌هایتان برای یکدیگر مرئی می‌شود و می‌توانید بیشتر با یکدیگر تعامل کنید، برای هم اسم بگذارید و پس از آن از میان جمعیت یکدیگر را پیدا کنید. علاوه بر بازیکنان واقعی و آنلاین، هر از گاهی به شبح کسانی بر می‌خورید پیشتر در دنیای آسمان بوده‌اند، یعنی شخصیت‌های غیربازیکن (NPC)؛ اگر شبح آن‌ها را لمس کنید و مسیرشان را پی بگیرید، می‌توانید داستانشان را ببینید و در نهایت علامت‌هایی (ژست) را یاد بگیرید و از این علامت‌ها برای تعامل با بازیکنان دیگر استفاده کنید.

البته بازی صرفاً به همین ویژگی‌های آنلاین خلاصه نمی‌شود. آسمان جهانی است متشکل از هفت قلمرو که هر کدام مضمون و ویژگی‌های خاص خود را دارند. علاوه بر این هفت قلمرو، جزیره‌ای کوچک نیز به نام خانه وجود دارد که در واقع نقطۀ آغاز بازی است. هر کدام از قلمروها، چه مجمع‌الجزایر کوچک و زیبا، چه سرزمین یخی پهناور، هویت و ویژگی‌های خود را دارند. هر کدام از این قلمروها به بخش‌های متنوعی تقسیم می‌شوند: برخی بسیار وسیع هستند، و برخی دیگر بخش‌هایی کوچک هستند که رد شدن از آن نیازمند حل‌کردن معمایی است (به ویژه معماهای مبتنی بر پرش از سکو).

این بازی را می‌توان در 3 تا 4 ساعت به پایان رساند و به پایان‌بندی نسبتاً خوب بازی رسید. اما اگر برای زمان بیشتری بازی کنید و ماموریت‌ها را کامل کنید، پایان‌بندی اصلی را خواهید دید. تجربۀ بازی آسمان تجربه‌ای مملو از زیبایی و شگفتی است، تجربه‌ای مبتنی بر دیدن بازیکنان دیگر و تعامل دوستانه با آن‌ها، تا جایی که حتی اگر تازه‌وارد باشید و ندانید که باید چه کنید، دیری نخواهد گذشت که دوستی دست‌تان را بگیرد و عجایب این دنیا را نشانتان دهد. می‌توانید سردرگمی‌تان را به فراموشی بسپارید و به صندلی‌تان تکیه بزنید و بگذارید دوست‌تان شما را به مکان‌های رمزآمیز آسمان ببرد، به شما پروازکردن در میان ابرها را بیاموزد و سپس از شما کمک بخواهد، چه کشف رمزورازهای این دنیا به تنهایی ممکن نیست.

مخصوص والدین

sky2-780x400

آسمان: بچه‌های نور از معدود بازی‌های آنلاین موبایلی است که نشان می‌دهد لازم نیست برای جذب بازیکن دست به ترفندهای خشن و اعتیادآور زد. حتی لازم نیست پیشرفت بازیکنان را به پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای موکول کرد. البته مدل درآمدزایی آسمان‌ مبتنی است بر فروش آنلاین چیزهایی تزئیینی، که اخیراً به دلیل تشویق خلق‌وخوی چشم‌وهم‌چشمی از آن انتقاد شده، اما سوای از این نقد، آسمان تلاشی تحسین‌برانگیز برای انسانی‌ترکردن روابط میان بازیکنان داشته است. همچنین، محدودیت بازیکنان در تعامل با یکدیگر، علاوه بر افزودن عاملی مجهول به تعامل‌های میان‌فردی، تعامل را از گزند آسیب‌های معمول در بازی‌های آنلاین، به‌‌ویژه برای مخاطبان کم‌سن‌وسال، مصون کرده است.

با این همه، دنیای آسمان دنیای مبهم و سردرگم در نمادگرایی‌های شدید خود است. نمادها آنچنان زیاد و چهل‌تکه هستند (مثلاً بسیاری از مدل‌های موی شخصیت‌ها آن‌ها را شبیه به شخصیت‌های بازی‌های ژاپنی می‌کند، اما از سوی دیگر شنل شخصیت‌ها شبیه به شنل‌های مکزیکی است) که عملاً نمی‌توان رابطه‌ای میانشان با دنیای واقعی ترسیم کرد. گویی سرتاسر داستان آسمان در دنیایی خیالی، بدون هیچ رابطه‌ای با دنیای واقعی، رقم می‌خورد. شاید در نگاه نخست، منظور از خیال‌گونگی فضای بازی دقیقاً همین کنده‌شدن از دنیای واقعی باشد.

آنچه لازم است والدین در خصوص این بازی به آن توجه داشته باشند، کیفیات تعامل آنلاین میان فرزندان شان با سایر کاربران آنلاین حاضر در بازی است. البته تنها راه ارتباطی در جهان بازی بین کاربران آنلاین، چت نوشتاری است و این محدودیت تمهید شده، ویژگی مناسبی در این بازی آنلاین محسوب می‌شود. روند پیشبرد بازی به گونه‌ای است که کاربران آنلاین نمی‌توانند یکدیگر را مورد آزار و تهدید قرار دهند، امّا خوب است در مورد برقراری ارتباط اجتماعی آنلاین با سایر کاربران، حتماً آموزش‌ها و نکات تربیتی مهم در خصوص مراعات ادب و اخلاق در برقراری روابط آنلاین و دوری جستن از کاربرانی که ممکن است رفتار و گفتار غیرمتعارف داشته باشند را منتقل کنید.

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟