بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

Roblox

١٧ اسفند ١٣٩٩
  • جنسیت مناسب برای این بازی:بیشتر دختر پسند
  • پشتیبانی از زبان فارسی:بخشی فارسی
  • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:دارد
سن پیشنهادی: بالای 18 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
بساز، بازی کن و هر نقشی که میخواهی ایفا کن!
اخلاق‌مداری
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری
مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری

مخاطبین این بازی باید بدانند

1000x-1

Roblox یک اپلیکیشن جذاب با مجموعه‎‌ای از بازی‎ های اینترنتی و آنلاین است. با نصب این اپلیکیشن وارد یکی از بزرگترین پلتفرم‎‌های اجتماعی بازی آنلاین شده و می‎توانید با تعداد زیادی از کاربران سراسر دنیا به صورت آنلاین بازی کنید. در این مجموعه ده‌ها حالت بازی مختلف وجود دارد، از یک راننده پیک ساده گرفته تا پلیس و یا حتی قهرمانان خیالی که می‎توانید به انتخاب خود در یکی از این شخصیت‎‌ها نقش‎ آفرینی کرده و در هرنقش داخل بازی پیشرفت و روند بازی را به جلو ببرید.
در این سری از بازی‎ ها می‎توانید شخصیت خود را به سلیقه دلخواه بسازید و برای آن لباس، کلاه، تجهیزات و ... متنوعی انتخاب کنید.
بازی‎‌های این مجموعه به واسطه حجم کم، گرافیک چشم‎گیری ندارند. در این مجموعه شما می‎توانید به صورت چند نفره نیز به بازی بپردازید.
اگر طرفدار بازی‎‌های کوچک و کم‎ حجم هستید، نیاز نیست چندین بازی تهیه کنید. با داشتن این مجموعه بازی می‎توانید از تعداد زیادی بازی کوچک با سبک‎ های متفاوت استفاده نمایید. بازی‌هایی با سبک‌هایی از نظیر ماجراجویی، پازل، رقابتی و ... در مجموعه‌های مختلف این بازی وجود دارند.
همچنین Roblox یک بازی چند پلتفرمی می‎باشد و شما می‎توانید به راحتی با بازیکنان یا دوستان خود که با نسخه های ویندوز، ایکس ‎باکس و ... بازی می‎کنند در تعامل باشید. ویژگی جالب توجه دیگر در این بازی امکان ایجاد حالت‌های جدید بازی توسط کاربران است. یعنی بازیکنان می‌توانند با استفاده از امکاناتی که بازی در اختیارشان قرار می‌دهد حالتی جدید برای بازی کردن ایجاد کنند و آن را در دسترس سایر کاربران قرار دهند.

مخصوص والدین

screen_shot_2123

Roblox تا مرزهای یک بازی ایده‌آل برای تجربه اجتماعی آنلاین کاربران کودک و نوجوان نزدیک شده است. فضای گرافیکی کارتونی که به تبع خشونت برخی از حالات بازی را که مبتنی بر تیراندازی پیش می روند تعدیل می کند یکی از نمودهای عیان تلاش سازندگان برای تبدیل کردن این مجموعه بازی به تجربه ای مفید برای کاربران کم و سن و سال است. حتّی در تنظیمات بازی مواردی تمهید شده است که والدین می توانند از طریق فعال سازی آنها، جلوه هایی از تعاملات آنلاین فرزندشان در بازی را محدود کنند یا دسترسی فرزندانشان به محتواها کاربر ساخته نامناسب یا حالت هایی از بازی که ممکن است بیشتر خشونت بار یا در بر دارنده هیجانات منفی باشند را مسدود کنند.

با این وجود متأسفانه گزارش های متعددی از وجود محتواهای نامناسب در جهان مجازی گسترده بازی از سوی والدین در سراسر دنیا منتشر شده است. از آنجا که در فضای این بازی، کاربران دست بازی برای طراحی محیط ها و آواتارها و ویژگی‌های ظاهری آن‌ها را دارند، در موارد متعددی محتواهای نامناسب از کمند نظارتی گردانندگان بازی گریخته اند و فضای بازی را آلوده اند. اگرچه در بازی امکان گزارش کردن موارد تخلف و کاربران متخلف وجود دارد و اغلب برخورد مقتضی هم با کاربران خاطی (از قبیل تعلیق یا حذف حساب کاربری) در مدت زمان نسبتاً کوتاهی انجام میپذیرد، امّا این مقابله پسینی با محتواهای نامناسب در کل به اندازه کافی رضایت بخش نیست و جهان بازی را به طور بالقوه برای کاربران کم سن و سال ناامن می‌سازد. طبق گزارش رسمی که شرکت Roblox در تاریخ هشتم ژانویه سال 2021 به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده امریکا ارائه کرده است، قریب به 55 درصد از کاربران فعال در این بازی کمتر از 12 سال سن دارند؛ امّا این در حالی است که 30 درصد کاربران فعال Roblox را افراد بالای 17 سال تشکیل می‌دهند. این ترکیب گزارش شده در گزارش رسمی شرکت Roblox به روشنی بیانگر عدم توازن جمعیت‌شناختی کاربران در جهان گسترده و مجازی این بازی است. 

اشکال اساسی بازی های جهان بازی که تجربه بزرگ و ستودنی همچون Roblox هم نتوانسته است راهکار مناسبی برای آن بیابد، عدم تجانس بافت و اجتماع کاربری است که در بازی شکل می گیرد و غیرقابل پیش بینی و کنترل بودن بافت جمعیتی کاربران در این جهان بزرگ مجازی موجب اختلاط های ناموزون از کاربران گروه ها و رده های سنی، طبقاتی و جنسیتی می شود. موضوعی که همواره خطر بالقوه آثار سوءتربیتی را برای کاربران کودک و نوجوان به دنبال خواهد داشت. 

در این سری از بازی‎ ها تمامی اجزا توسط خود بازیکن ساخته می‎شود، بازیکنان می‎توانند شخصیت خود را به سلیقه خود بسازند، در یک شغل پیشرفت کنند و هدف خود را برای ادامه بازی به سلیقه خود انتخاب نمایند که باعث بروز خلاقیت در آن‎ها می‎شود و از نظر انگیزشی تاثیر خوبی در زندگی واقعی آن‎ها دارد.
بازیکنان می‎توانند جلوه‎ای از لایه‌‎های پنهان شخصیت خود را در ظاهر و یا توانایی‎ های کاراکتری در بازی پیدا کنند و شاید این‎‌بار بر خلاف بازی‎ های دیگر این خود بازیکن باشد که می‎تواند از شخصیتی که در داخل بازی داشته الهام بگیرد، مثل نقش آفرینی به جای یک پلیس خوب در بازی و یا نقش‎ آفرینی به جای یک کشاورز موفق.
علاوه بر جنبه‎‌های مثبت این ویژگی از بازی، می‎تواند جنبه‌‎های منفی نیز داشته باشد. به طور مثال بازیکن میتواند در بازی به جای یک شخصیت منفی مثل یک دزد یا گانگستر نیز ایفای نقش کند و انتخاب ‌هایی منفی نسبت به هریک از این نقش ها داشته باشد.
از دیگر اثرات منفی بازی میتوان به تعامل بازیکنان از هر رده سنی درون بازی به صورت آنلاین، اشاره کرد.

با همه این توصیفات، Roblox بر خلاف تلاش گسترده‌ای که برای ایجاد یک فضای اجتماعی مجازی خلاقانه و آموزنده برای کودکان و نوجوانان کرده است، بیشتر یک بازی متناسب برای جوانان بالای 18 سال است که کودک درون زنده و فعالی دارند تا یک بازی متناسب برای گروه‌های سنی کودک و حتّی نوجوان.

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟

علی ٣١ فروردين ١٤٠٠
اگه سن راستکی انتخاب بشه بچه هیچ خشونتی نمیبینه
فهم بازی

درست می‌فرمایید؛ امّا متأسفانه این اصل اخلاقی از سوی تمام کاربران حاضر در فضای این بازی رعایت نمی‌شود و نظارت و پشتیبانی بازی نیز به روش کارآمدی برای مقابله با عدم رعایت این اصل اخلاقی مجهز نیست. به همین خاطر تجربه این بازی برای کودکان و نیز نوجوانان کمتر از 18 سال همواره در سایه‌ای از عدم قطعیت در سلامت تجربه روابط اجتماعی مجازی در جهان بازی رقم خواهد خورد. بنابراین تجربه محیط‌های مجازی امن‌تری برای کودکان و نوجوانان کمتر از 18 سال توصیه می‌شود.