بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

ori and the will of the wisps (اوری و درخواست ویسپ‌ها)

١١ اسفند ١٣٩٩
  • پلتفرم:Xbox one,Nintendo,Windows
  • سبک:اکشن ماجرایی - سکویی
  • فضای بازی:فانتزی,طبیعت,تاریخی
  • تولید:Moon Studios
  • وضعیت شبکه:آفلاین
  • جنسیت مناسب برای این بازی:بیشتر پسر پسند
  • پشتیبانی از زبان فارسی:کاملا فارسی
  • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:ندارد
  • محتوای بازی:دوستی
سن پیشنهادی: 12 تا 15 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
نور زندگی را به طبیعت بازگردان
مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری
اخلاق‌مداری
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری

مخاطبین این بازی باید بدانند

6

بازی «ori and the will of the wisps» قسمت دوم بازی ori and the blind forest است که در سال 2020 بر روی ویندوز، ایکس‌باکس و نینتندو سوئیچ عرضه شده است. این بازی یکی از شاهکارهای دنیای بازی به شمار میرود و می‌توان گفت می تواند هر بازیکنی را پس از تجربه بازی، شیفته داستان، طراحی و روند پیشبرد بازی کند. 

روایت داستانی افسانه‌ای

داستان بازی به صورت کاملا ساده و اتفاقی شروع میشود. شخصیت اصلی بازی (Ori) یکی از ارواح افسانه‌ای قصه است که در دنیای خیالی بازی، مسیر خود را گم کرده و با دوستانی در جنگل در حال زندگی است. Ori آخرین روح از گونه خود به شمار میرود، ارواحی که در گذشته موجب سرسبزی و آورنده نور به جنگل بودند. در یکی از روزها، بچه جغدی که مسیر خود را گم کرده است، به محل زندگی Ori و دوستانش می‌آید و عضو جدید این خانواده میشود. پس از مدتی Ori و جغد در جریان آموزش پرواز، با طوفان برخورد میکنند و در قسمت‌های تاریک جنگل گرفتار شده و از هم جدا میشوند. قسمت‌هایی که بعدا مشخص میشود زادگاه اصلی جغد و همنوعان Ori بوده است و دچار تاریکی، خشکسالی و فساد، آلودگی، ترس و مملو از موجودات پلید شده است. حال ماموریت Ori بازگرداندن نور و سرسبزی به جنگل و نجات دوست جغدش است.

روند بازی

گیم‌پلی این بازی به صورت سکویی و ماجراجویی است که با حرکات اکشن شخصیت بازی ترکیب شده‌است. Ori یک موجود افسانه‌ای است و در مسیر بازی، با استفاده از گوی‌های جمع‌آوری کرده، سلاح‌ها و قابلیت‌های افسانه‌ای به دست می‌آورد که هریک به نوعی لازمه دسترسی و گذر از قسمت‌های بازی هستند. 

مبارزات بازی به صورت بسیار زیبا و با طراحی خارق‌العاده گرافیکی ساخته شده‌اند که روند بازی را هرچه بیشتر جذاب میکنند و تنوع ابزارها باعث جلوگیری از تکراری شدن بازی میشود. 

عبور از موانع بازی در برخی موارد بسیار چالش‌برانگیز هستند و نیازمند استفاده منظم و باسرعت از کلیدهای کنترل بازی دارند. 

دربازی مقادیر بسیار زیادی آیتم و ماموریت‌های پنهان وجود دارد که رسیدن به آنها نیازمند توجه به محیط و ترکیب قابلیت‌های حرکتی-مبارزه‌ای Ori است. این آیتم ها و ماموریت‌های به صورت کاملا حرفه‌ای طراحی و در بازی قرارگرفته‌اند که نشانگر وجود یک تیم فوق‌حرفه‌ای پشت جریان ساخت این بازی است.

مخصوص والدین

8

 

بازی «ori and the will of the wisps» یک بازی سکویی-ماجراجویی است که با داستانی خیالی-افسانه‌ای و طراحی خارق‌العاده، حتی بزرگسالان را مجذوب خود خواهدکرد. بازی روابط دوستی، وفاداری، از خودگذشتگی و بسیاری نکات مثبت دیگر را در قالب سفری پرچالش، برای بازیکن روایت میکند.

داستان بازی فداکاری‌ و تلاش‌های روح خیالی جنگل به نام Ori است که علی‌رقم اتدازه کوچک خود، دست به کارهای بزرگی میزند و موانع بزرگی را برای نجات جنگل و دوستان خود، از سرراه برمیدارد. در این مسیر بازی به صورت مکرر حس کمک به دیگران و موجودات ضعیف‌تر را به بازیکن القا میکند. 

اگرچه بازی برای نوجوانان طراحی شده است ولی چالش‌های بازی برای تمامی سنین دشوار هستند. علاوه‌براین خط داستانی، طراحی بصری و روند بازی به قدری زیبا ساخته شده است که تمامی سنین را مجذوب خود میکند. 

اشاره به اهمیت خانواده و حس فداکاری

در بازی Ori موجودات متعدد و خیالی متنوعی وجود دارد. به عنوان مثال خانواده 4 نفری Ori متشکل از 4 موجود متفاوت و خیالی هستند و بازی با استفاده از همین تفاوت پیام‌های متعددی را به بازیکن انتقال میدهد. پیام‌های مثل مهربان بودن افراد خانواده با وجود تفاوت‌های فراوان، فداکاری برای یکدیگر و اهمیت‌ وجود هر موجود در جایگاه خود.

در بازی، از تاریکی نیز به عنوان یک حقیقت و لازمه زندگی یاد میشود، به صورتی که اگر تاریکی وجود نداشته باشد، نور نیز دیگر وجود نخواهد داشت و داستان بازی حتی برای اقدامات بد موجودات پلید بازی نیز دلایل موجهی مطرح میکند که باعث ایجاد حس ترحم بازیکن نسبت به این موجودات پلید می‌شود. 

یک بازی ویدئویی با حداقل اثرات منفی

ممکن است کودکان در مراحل بازی دچار چالش شوند و قادر به ادامه بازی نباشند اما از بازی Ori علاوه‌بر کیفیت بالا در تمامی عناصر ساخت، میتوان به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ساخته شده یاد کرد. بازی که بازیکن را به هیچ ناهنجاری تشویق نمیکند و در عین حال مهربانی، زندگی و فداکاری را تداعی ‌می‌کند. البته برخی مراحل بازی ممکن است به دلیل وجود تاریکی و موجودات پلید مانند عنکبوت‌های غول‌پیکر، میتواند برای سنین پایین کمی ترسناک به نظر برسد، اما روند داستانی بازی حتی برای این موجودات نیز گذشته و داستانی طراحی کرده است که رفتار هریک از آنان را لازمه شرایط زندگی خودشان نشان میدهد.

در انتها این بازی پیامی بزرگ که هر شروعی با پایانی همراه بوده و زندگی ادامه دارد به اتمام میرسد و نشان میدهد که فداکاری هرکس به نوبه خود میتواند موجب رخ دادن اتفاقات بسیار بزرگی در زندگی اطرافیان شود.

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟