درک و استفاده بهتر از بازی‌های ویدئویی
بررسی بازی

Celeste

٢٠ بهمن ١٣٩٩
سن پیشنهادی: 15 تا 18 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
با تلاش و غلبه بر افکارمنفی، قله کوه را فتح کن !
  • پلتفرم:Xbox one,Xbox 360,Ps4,Nintendo,Windows
  • سبک:ماجرایی - سکویی
  • فضای بازی:جادویی,طبیعت
  • تولید:Matt Makes Games
  • وضعیت شبکه:آفلاین
  • جنسیت مناسب برای این بازی:هردو (دختر و پسر)
  • پشتیبانی از زبان فارسی:کاملا فارسی
  • تناسب تبلیغات بازی با محتوای بازی و سن بازیکن:تبلیغات ندارد
  • محتوای بازی:دوستی,ارواح,الگوواره قهرمان مونث

مخاطبین این بازی باید بدانند

3

 

بازی «Celeste» یکی از بازی‌های فوق‌العاده سخت و در عین حال باکیفیت در سبک سکویی (Platfroming) است. این بازی داستان دختری را که دچار حس ناامیدی و بی هدفی در زندگی شده است را به صورت جالب و با استفاده از طراحی پیکسلی (Pixel art) به  تصویر می‌کشد. Madeline دختر نوجوانی است که به دلیل درگیری‌‌های فکری و روحی خود، تصمیم به سفر به کانادا و فتح قله Celeste گرفته است که در این راه با چالش‌های جدید روبرو میشود که تمامی این اتفاقات در نهایت باعث رشد فکری او و غلبه براحساسات منفی او میشوند.

مراحل بازی به صورت کاملا منطقی و حرفه‌ای طراحی شده‌اند به صورتی که در نگاه اول عبور از موانع ممکن است غیرممکن به نظر برسند اما با تمرین می‌توان از آنها عبور کرد. اگر شما بازی Super Meat Boy را انجام داده باشید، کاملا با سبک بازی Celeste آشنا خواهید بود. مراحل این بازی سکویی طوری طراحی شده اند که حتی بهترین گیمرها هم در بازی شکست خواهند خورد. به عبارتی شکست در مراحل، عنصری گریز ناپذیر در بازی است. با عبور از هریک از مراحل، شخصیت بازی بیشتر به قله کوه نزدیک میشود و در این راه با شخصیت های دیگری آشنا میشود و رفته رفته متوجه اتفاقات جادویی این کوهستان میشود.

یکی از چالش‌های اصلی بازی، غلبه بر احساسات منفی شخصیت بازی است. بازی به تفکرات منفی Madeline یک شخصیت اعطا کرده است که پس از مواجه شدن Madeline با آیینه‌ای در بازی، از بدن او جدا شده و به صورت فیزیکی در می‌آید و تبدیل به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بازی میشود. 

ممکن است طراحی گرافیکی بازی، بازیکنان را گمراه کند و باعث شود تا بازی در نگاه بازیکنان، یک بازی معمولی و حتی بی‌کیفیت به نظر برسد، اما جالب است بدانید این بازی در تمامی سایت های نقد بازی نمرات عالی کسب کرده و هم از نظر داستانی و هم از نظر روند بازی (Gameplay) بسیار عالی است.

شکست در مراحل بازی بدون هیچ تنبیهی اتفاق می‌افتد اما بازیکن به نقطه اول هر صفحه (به صورت Side Scroll) بازمیگردد. شکست های متعدد در بازی ممکن است باعث ضعف عصبی در بازیکن شوند از این‌رو بهتر است بازی به صورت طولانی مدت انجام نگیرد.

 

مخصوص والدین

 

9

 

بازی «Celeste» از نظر داستانی، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های فکری نوجوانان را به صورت کاملا سرگرم‌کننده به تصویر میکشد. Madeline (شخصیت اصلی بازی) دختر نوجوانی است که پس از مشکلات در روابط اجتماعی خود و درگیر شدن با احساسات منفی و ناامیدانه مختص سن خود، تصمیم به انجام یک کار بزرگ میگیرد و تنهایی به سفر به کانادا برای فتح قله Celeste میرود، تا از حس پوچی ایجاد شده در زندگی خود رهایی یابد. او به خاطر درگیری‌های فکری، دچار حمله‌های عصبی میشود و بازی درگیری‌های فکری این دختر را به صورت شخصیتی طراحی کرده است که در ابتدا به شکل موجودی پلید نشان داده می‌شود که مدام با او مخالفت میکند، باعث حمله‌های عصبی میشود، او را در انجام این کار ناتوان نشان میدهد و سعی میکند او را به خانه بازگرداند.

تحول شخصیتی با پیشرفت در روند بازی

در ابتدای مسیر Madeline دختری لوس، بهانه‌گیر و ضعیف نشان داده می‌شود اما با پیشرفت در بازی با شخصیت‌های دیگر کوهستان آشنا میشود و به نوعی دچار تحول شخصیت میشود. او یاد میگیرد که بر احساسات خود در هنگام استرس غلبه کند، از دوستش یاد میگیرد که چگونه حمله‌های عصبی خود را متوقف کند. در ابتدای مسیر سعی میکند از احساسات منفی خود فرار کند ولی در ادامه متوجه میشود که تمامی قسمت‌های فکری و حتی افکار بد و منفی، قسمتی از شخصیت او هستند و نباید از آنها متنفر باشد و یاد میگیرد که با شخصیت منفی خود دوست شود و با کمک یکدیگر بر چالش‌های بازی غلبه کند.

اگرچه بازی به صورت کارتونی و پیکسلی طراحی شده است ولی بازی به صورت هنرمندانه‎‌ای چالش‌های فکری نوجوانان را به تصویر میکشد و در بخش های متعدد بازی پیام‌های مثبتی در زمینه زندگی واقعی به ارمغان می‌آورد. به عنوان مثال در مراحب پایانی بازی، یکی از شخصیت های مهم و دوست دختر که در بازی با نام پیرزن (Old Woman) معروف است، از دنیا می‌رود که باعث بازگشت دوباره افکار منفی به Madeline میشود اما بازی با استفاده از مرحله رویا (Dream) و مواجه شدن Madeline با پیرزن میشود و به او یاد میدهد که مرگ بخشی از زندگی بوده و نباید باعث توقف و ناامیدی انسان در زندگی شود.

بازی دارای هیچگونه محتوای آسیب‌رسان برای کاربران نوجوان نیست اما در خصوص روند بازی باید گفت که انجام بازی برای تمامی سنین و حتی برای بازیکنان حرفه‌ای، دشوار است و پیروزی در مراحل نیازمند ممارست و مهارت بالای دیداری-حرکتی است و همچنین چالش‌های داستانی و فکری شخصیت های بازی ممکن است برای کودکان مناسب نباشد.

 

تاثیرات مثبت

مسئولیت‌پذیری
کاوشگری و نوجویی
اخلاق‌مداری
تعاون و یاریگری

تاثیرات نامطلوب

شجاعت و تاب‌آوری
جمع‌گرایی و سرزندگی

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟

امیر محمد ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٠
فکر کنم تو اون شهره اوله بازی یک محتوای نادرست بود
فهم بازی

سلام؛ از اینکه "فهم بازی" را دنبال می کنید سپاسگزاریم. چه خوب که محتوای بازی ها را با حساسیت دنبال می کنید. مسئله تشخیص محتواهای نامناسب، ارتباط مستقیمی با سن کاربران بازی دارد. در واقع، وجود محتوای "مطلقا نامناسب" در بازی ها، در مورد اکثر بازی ها صادق نیست. بلکه بازی ها ممکن است دارای محتواهایی باشد که تجربه آنها را برای برخی رده های سنی، نامناسب سازد یا ترجیحی برای استفاده برخی رده های سنی دیگر به وجود بیاورد.

بازی پژوهان "فهم بازی" در مواجهه با بازی celeste مورد موثری را که مواجهه با آن برای بازه سنی بالای 15 نامناسب باشد، مشاهده و گزارش نکرده اند.

در صورتی که شما با موقعیت یا صحنه ای مواجه شده اید که بر اساس آن باور دارید تجربه این بازی برای کاربران بازه سنی مذکور، نامناسب می شود، لطفا نظرتان را با ارائه توضیحات بیشتر با ما و سایر مخاطبان سایت در میان بگذارید.

همچنین شما می توانید ویدیو یا عکس های مربوط به موارد مورد نظرتان در خصوص این بازی را به آدرس ایمیل "فهم بازی" ارسال کنید. ما از همراهی و همکاری نزدیک تر با شما و کلیه مخاطبان پیگیر و دغدغه مند "فهم بازی" استقبال می کنیم.