بازی سالم، برای جامعه سالم
بررسی بازی

Call of Duty: Mobile (ندای وظیفه (موبایل))

١٢ مهر ١٣٩٩
  • جنسیت مناسب برای این بازی:پسر پسند
  • پشتیبانی از زبان فارسی:بخشی فارسی
  • محتوای بازی:بازنده,ماشین ها و کامیون ها
سن پیشنهادی: بالای 18 سال
امتیاز فهم بازی:
سطح مهارت:
تجربه تیراندازی و نبرد سهمگین میان بازیکنان آنلاین !
مسئولیت‌پذیری
اخلاق‌مداری
کاوشگری و نوجویی
شجاعت و تاب‌آوری
جمع‌گرایی و سرزندگی
تعاون و یاریگری

مخاطبین این بازی باید بدانند

screen-4

بازی «Call of Duty: Mobile» یکی دیگر از سری بازی‌های مشهور Call of Duty است که این‌بار برروی موبایل عرضه شده‌است. این بازی دارای دو بخش اصلی چندنفره (Multi Player) و بتل رویال (Battle Royale) است. تمامی قسمت‌های بازی به صورت آنلاین انجام ‌می‌شود و روند اصلی بازی رقابت و شکست دادن بازیکنان دیگر است.

در قسمت چندنفره بازیکن پس از انتخاب اسلحه، تجهیزات جنگی، قابلیت‌های مبارزه و ویژگی‌های ظاهری، در یک محیط نسبتا کوچک و محدود با بازیکنان دیگرشروع به نبرد می‌کند. ماموریت اصلی نسبت به نوع بازی متغیر است ولی در تمامی حالات کشتن حریفان باعث پیروزی خواهد شد. حالات مختلف در بازی چندنفره شامل کشتن افراد تیم مقابل، تسخیر و محافظت از مناطق حساس می‌باشد. در جریان بازی چندنفره، هر بازیکن قابلیت‌های جنگی داشته که پس از کشتن دشمنان به صورت مکرر، دریافت خواهد کرد. قابلیت‌هایی مانند نشان کردن دشمنان در نقشه، پهباد انفجاری، بمباران منطقه‌ای و قابلیت‌های متعدد دیگر که هریک با ارتقا سطح بازیکن، در بازی آزاد می‌شوند. در بازی دو سطح ارتقا وجود دارد. سطح بازیکن (Player Level) و سطح اسلحه‎‎های بازیکن. هر بازیکن با بازی کردن و انجام ماموریت‌های بازی می‌تواند سطح خود را بالا برده و همچنین استفاده از هر اسلحه باعث پیشرفت سطح در آن اسلحه شده که منجر به دست‌یابی به تجهیزات جدیدتر اسلحه موردنظر، از قبیل دوربین، خشاب اضافه، شکل ظاهری، لیزر نشانه و ... می‌شود.

در حالت بتل‌رویال، مانند دیگر بازی‌های این سبک، بازیکن پس از فرود به وسیله چتر نجات، باید به دنبال تجهیزات جنگی رفته و علاوه‌بر تلاش برای زنده‌ماندن با کشتن بازیکنان دیگر، خود را به نقطه مرکزی نقشه برساند. این حالت در بازی قابلیت بازی تکنفره و همچنین تیمی را داشته و بازیکن می‌تواند از وسایل نقلیه جنگی مانند ماشین، تانک، موتور، قایق و ... به صورت تیمی و تکی استقاده کند.

در بازی آیتم‌های مختلف و متعدد ظاهری و کاربردی مانند کاراکتر با قابلیت مختص به خود، اسلحه و وسایل نقلیه وجود دارد که با پول واقعی قابل خریداری هستند. امتیاز به دست ‌آمده در بازی برای خریداری آیتم‌های ساده‌تر قابل استفاده است.

بازی دارای سیستم افزودن دوست و عضویت در گروه برخوردار است که بازیکنان می‌توانند به صورت تیمی به انجام حالات مختلف بازی بپردازند. 

مخصوص والدین

CoD-Mobile-Wild-West-7

شرکت بزرگ Activision سازنده بازی Call of Duty (ندای وظیفه) این بار نسخه‌ای موبایلی از این عنوان مشهور به نام Call of Duty: Mobile ارائه داده‎‌است. این بازی در سبک تیراندازی و به صورت آنلاین انجام ‌می‌شود. 

روند اصلی بازی مبارزه و کشتن دیگر بازیکنان در محیط‌های جنگی بوده و به صورت تیمی و تک‌نفره قابل انجام است. بازیکن به همراه بازیکنان دیگر از تمامی نقاط مختلف جهان، به رقابت و نبرد مشغول می‌شود. اگرچه در نگاه اول این بازی به صورت یک بازی تیراندازی و بدون آسیب به نظر می‌رسد ولی والدین باید در نظر داشته باشند که عدم کنترل بر چگونگی انجام این بازی در عین حال اثرات منفی متعددی به همراه دارد.

اثراتی مانند تعامل با بازیکنان دیگر از سنین مختلف و یادگیری الفاظ نامناسب در گفتگوهای صوتی و نوشتاری داخل بازی، خشونت زیاد بازی، ایجاد حس عصبانیت در هنگام شکست و ترغیب استفاده از پول واقعی برای آیتم‌های ظاهری در بازی و خرید قابلیت‌های جدیدتر. 

همچنین دربازی آیتم‌هایی با نام Battle Pass وجود دارد که فقط با پول واقعی قابل دسترسی بوده و بازی این آیتم‌ها را با ویدئوهایی جنگی معرفی می‌کند. این ویدئوها در برخی اوقات نشان‌دهنده شخصیت‌های خانم با لباس‌هایی مردانه و جنگی و به همراه خالکوبی و خون است که می‌تواند برای سنین پایین نامناسب باشد. 

بازی Call of Duty یک بازی جنگی با کیفیت، مفرح، خلاقانه، مطرح و بزرگ است ولی پرداختن طولانی مدت به این بازی می‌تواند برروی اعصاب کاربر تاثیر گذاشته و حس پرخاشگری را در سنین پایین تقویت کند. از این رو برخی سایت‌های خارجی نیز حداقل سن مناسب برای انجام بازی را 16 سال اعلام کرده‌اند.

نظرات کاربران

میانگین نظرات:

نظر شما درباره این بازی

الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
الزامی
پر کردن این فیلد الزامی است
comment
پر کردن این فیلد الزامی است

از ۱ تا ۵ به این بازی چه امتیازی میدهید؟

Ali ٢٦ فروردين ١٤٠٠
بازی فوق العاده جذابیه.