امی مورین
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ مترجم/نویسنده: مرجع: verywellfamily مدت زمانه مطالعه: 4 دقیقه

ده راهبرد برای محدود ساختن استفاده فرزندتان از صفحه‌نمایش

ترجمه: زهرا مولاویردی

بدون راهنمایی بزرگسالان، اغلب نوجوانان تقریباً تمام ساعت‌های بیداری خود را از صفحه نمایش استفاده می‌کنند. چه چت کردن بر روی گوشی هوشمند خود باشند یا تماشای ویدئوها بر روی لپ‌تاپ، استفاده از صفحه نمایش می‌تواند به راحتی جوانان را از کنترل خارج کنند. اگر فرزند شما می‌گوید «همه همین‌کار را می‌کنند» ممکن است حق با او باشد، اما این بدین معنا نیست که پیامدهای جدی به همراه نخواهد داشت. به راهکارهایی فکر کنید که می‌توانید از آن برای محدود کردن زمان استفاده از صفحه نمایش خود استفاده کنید و اینکه چگونه می‌تواند برای کل خانواده شما مفید باشد.

آیا استفاده بیش از حد صفحه نمایش برای نوجوانان آیا عادی است؟

یکی از مطالعاتِ انجام شده نشان می‌دهد که کودکان ۸ تا ۱۸ ساله هر روز به طور متوسط بیش از ۸ ساعت از زمان خود را به رسانه‌ها اختصاص می‌دهند. حداکثر مدتِ استفاده از صفحه نمایش، صرف رسانه‌های مختلف می‌شود و این بدین معناست که نوجوانان در حال استفاده بیش از یک رسانه در یک زمان هستند مانند استفاده همزمان از بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی.

پیامدهای استفاده از صفحه نمایش

مدت زمان استفاده از صفحه نمایش پیامدهای متعددی را به همراه دارد از جمله‌ی این پیامده‌ها در استفاده بیش از حد از صفحاتِ نمایش، کم‌تحرکی، اختلال در فعالیت‌های اجتماعی جوانان خواهد بود. در این بین، نظارت والدین بر استفاده کودکان از وب سایت‌ها می‌تواند از منافع اجتماعی و فیزیکی آنها حفاظت کند.

داشتن راهکار برای مدیریت مدت زمان استفاده از صفحه نمایش

می‌دانیم که هر پدر و مادری روش‌های مختلفی برای محدود کردن فرزند خود دارد، پس چه باید کرد؟ چه راهکاری وجود دارد تا والدین دیگر نیز بتوانند این قوانین را اجرا کنند؟ با اینکه هر کودکی با دیگری متفاوت است، آیا تنها یک راهکار موفقیت آمیز خواهد بود؟ شاید هر راهکاری برای یک کودک بهتر از دیگری عمل کند. اما ما امیدواریم که حداقل یکی از این ۱۰ روش به شما کمک کند تا محدوده‌های سالمی برای فرزندتان ایجاد کنید.

۱.    از مدت زمان استفاده از صفحه نمایش یک امتیاز بسازید:

این یکی از روش‌هایی است که در مدیریت مدت زمانِ استفاده از صفحه نمایش به طور قابل‌توجهی مؤثر است. روشن کنید که زمان استفاده از صفحه نمایش امتیازی است که باید به دست آید. در ابتدا، این کار ممکن است دشوار باشد. هرچند اینکار کمی خشن بنظر می‌رسد اما اجبار کودکان به یادگیری درس‌هایی که آنها را از لذت بردن محروم می‌کنند باعث می‌شود مدت طولانی احساس ناخوشایندی داشته باشند. این «امتیاز سازی» و «جایزه‌دادن» می‌تواند کمکی در انجام راحت‌تر تکالیف دانش‌آموز باشد. همچنین این موضوع را روشن کنید که امتیاز مدت زمان استفاده از صفحه نمایش می‌تواند هر زمانی از بین برود.[۱]

۲.    تاثیرات و نقش رفتارهای سالم:

احتمالاً زمانی که شما به فرزند خود میگویید وسایل الکترونیکی خود را خاموش کند، در حالی که در مقابل تلویزیون نشسته است، ممکن است با مخالفت او مواجه شوید. نوجوانان از آنچه شما انجام می‌دهید، بیشتر از آنچه که می گویید یاد می‌گیرند. پس یک الگو مناسب در محدود کردن مدت زمان استفاده از صفحه نمایش برای او باشید.

۳.    دلسرد کردن فرزندان در استفاده همزمان از رسانه‌ها:

اکثر جوانان بر این باورند که در این کار مهارت دارند ممکن است زمانی که تکالیفشان را انجام می‌دهند به طور همزمان چت کنند و یا زمانی که با تلفن حرف می‌زنند رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را چک کنند. اگر فرزند شما تلفن همراه دارند احتمالاً با تمام این توجیهات و کارها آشنا هستید. نوجوان خود را از انجام دو کار در یک زمان منصرف کنید و در مورد اینکه چگونه انجام چند کار در یک زمان می‌تواند باعث ایجاد اشکال و کاهش تمرکز شود با او صحبت کنید.

۴.    ایجاد قوانین شفاف درباره وسایل الکترونیکی:

اکثر کودکان و نوجوانان هنوز به سطحی نرسیده‌اند تا بتوانند مدت زمان استفاده از رسانه‌ها را کنترل و مدیریت کنند. قوانینی ایجاد کنید که نوجوان شما را ایمن نگه می‌دارد و به نوجوان شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های خوبی داشته باشند. مثال‌هایی از قوانین خوب شامل داشتن زمانی است که رسانه‌ها و وسایل الکترونیکی باید در شب خاموش شوند و از اتاق‌خواب‌ها خارج شوند.

۵.    تشویق به انجام فعالیت جسمانی:

نوجوان خود را تشویق کنید تا ورزش کند. با پیاده‌روی، بازی کردن، یا حتی انجام کاری در حیاط، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما فعالیت فیزیکی مورد نیاز خود را دارد. شما می‌توانید به دنبال ورزش‌هایی بگردید که همه اعضای خانواده به آن علاقه دارند. آیا خانواده شما به پیاده روی علاقه‌مند است؟ بعضی از خانواده‌ها از تنیس لذت می‌برند. سایرین از رفتن به سالن ورزشی محله لذت می‌برند. فعالیت‌های فیزیکی مثل این‌ها نه تنها زمان استفاده از صفحه نمایش را کم و محدود می‌کند بلکه برای کودک شما هم از نظر اجتماعی هم از نظر فیزیکی مفید است.

۶.    نوجوان خود را در مورد رسانه‌ها آموزش دهید:

صحبت‌های مکرر در مورد جنبه‌های مختلف رسانه داشته باشید. توضیح دهید که چگونه تبلیغات اغلب سعی می‌کنند جوانان رامتقاعد کنند که محصولات آنها باعث می‌شوند تا جوانان جذاب‌تر یا محبوب‌تر شوند. خطرات احتمالی را توضیح دهید وبه آن‌ها کمک کنید تا یاد بگیرند چطور یک بیننده آگاه شوند.

۷.    هنگام وعده غذایی استفاده از رسانه ممنوع:

هنگام صرف غذا تلویزیون را خاموش کنید و گشت زدن در اینترنت را ممنوع کنید در عوض از این فرصت برای صحبت در مورد کارهای روزمره خود استفاده کنید. می‌توانید ببینید که چگونه خوردن غذا با خانواده می‌توانند زندگی‌تان را بهتر کنند، اجازه ندهید که زمان استفاده از صفحه نمایش خانواده شما را از این زمان باشکوه محروم کند.

۸.    داشتن روزی بدون رسانه:

استفاده نکردن از صفحه نمایش حتی برای یک روز هم بسیار مفید است. همچنین می‌توانید در سال برنامه‌ای تنظیم کنید که بدون صفحه نمایش به مسافرت و تعطیلات بروید. این یک راه عالیست برای تضمین اینکه همه هنوز فعالیت‌های زیادی دارند که شامل وسایل الکترونیکی نمی‌شوند.

۹.    فعالیت‌های خانوادگی بدون مشارکت وسایل الکترونیکی:

آگاهانه برنامه‌ریزی کنید همه اعضای خانواده را در فعالیت‌هایی که شامل وسایل الکترونیکی نیستند سهیم کنید. فرقی نمی‌کند که شما یک بازی رومیزی را بازی کنید یا برای پیاده‌روی خانوادگی بروید، مشخص کنید که در طول مدت زمانیکه با هم هستید، استفاده‌ای از وسایل الکترونیکی نخواهید داشت.

۱۰.          برگزاری جلسات خانوادگی برای بحث درباره مدت زمان استفاده از صفحه نمایش:

با تنظیم یک جلسه خانوادگی برای بحث در مورد استفاده از مدت زمان استفاده از صفحه نمایش، به نوجوان خود اجازه دهید تا قوانین مد نظر خود را مطرح کند و مسائل و مشکلات را با هم حل کنید. روشن کنید که می‌خواهید همه افراد خانواده یک رابطه سالم با وسایل الکترونیکی ایجاد کنند. همچنین از اینکه هر عضو خانواده فرصتی را برای به اشتراک گذاشتن افکار خود دارد اطمینان حاصل کنید.

والدین باید با هم متحد باشند

محدود کردن زمان استفاده از صفحه نمایش زمانی خوب و مفید است که والدین با هم متحد و یکی باشند. مطالعات نشان داده‌اند که تعارض بین والدین در تنظیم این محدودیت‌ها باعث ایجاد درگیری‌هایی در بین خانواده می‌شود. همچنین ممکن است باعث بروز خشونت شود. پیش از تعیین حدود استفاده از رسانه از همکاری شریک (همسر و یا همکار مربی) خود مطمئن شوید تا بتوانید این قوانین را به عنوان یک تیم متحد ارائه کنید. برای والدینی که با هم نیستند، این کار می‌تواند مشکل ساز باشد.

 


[۱] این اولین و راحت‌ترین و البته از نظر روانشناسی شخصیت، کاری غیر مطمئن است. {فهم‌بازی}

نظرات کاربران

نظر شما

انتشار محتوای سایت، بدون منبع هیچ گونه محدودیتی ندارد اما در صورت ذکر منبع کمک شایانی به گسترش اندیشه‌ی ما می‌کنید.