Elena Pearl Ben Joseph
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ مترجم/نویسنده: مرجع: kidshealth.org مدت زمانه مطالعه: 2 دقیقه

راهنمایی‌های کلی درمورد نوجوانان و صفحه نمایش

النا پرل بن-جوزف[۱]

هنگامی‌که بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، سپری کردن مدت‌زمانی طولانی در برابر صفحه‌های نمایش می‌تواند در روند فعالیت‌هایی همچون ورزش کردن، انجامِ تکالیف، بازی کردن با دوستان و گذران وقت در کنارِ اعضای خانواده اختلالاتی ایجاد کند. افزون‌براین، سپری کردن مدت‌زمانی طولانی در برابر صفحه‌های نمایش می‌تواند منجر به چاقی مزمن، مشکلاتِ تمرکزی، اختلال در خواب و بروزِ مشکلاتی در مدرسه شود.

زمانی که یک نوجوان در برابر صفحه‌های نمایش سپری می‌کند، می‌تواند صرفِ انجامِ فعالیت‌هایی همچون جست‌وجو برای یک پروژه‌ی درسی، ساختن موسیقی یا خلقِ آثار هنری دیگر و تعامل با دوستانش از طریقِ شبکه‌های اجتماعی شود؛ اما ممکن است صرفِ فعالیت‌های غیر سازنده‌تری همچون تماشای برنامه‌های نامناسبِ تلویزیونی، سرزدنِ به سایت‌های ناامن یا انجامِ بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز شود.

برخی از پژوهش‌ها نشان از آن دارند که نوجوانان حدودِ ۹ ساعت از روز را در برابر صفحه‌های نمایش می‌گذارند؛ یا با گوشی‌های تلفنشان مشغول‌اند، یا تلویزیون تماشا می‌کنند یا بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهند. در چنین شرایطی والدین باید چه کنند؟

والدین باید در رابطه با مدت‌زمانی که فرزندشان در برابر صفحه‌های نمایش می‌گذارند، محدودیت‌هایی قائل شوند، تمام برنامه‌ها و بازی‌ها را بررسی کنند تا مطمئن شوند که آن‌ها مشکلی ندارند و همیشه نسبت به فعالیت‌های فرزندشان آگاه باشند.

مدت‌زمان مناسب برای استفاده از صفحه‌های نمایش چقدر است؟

آکادمی پزشکی اطفال به والدین توصیه می‌کند که بر استفاده‌ی فرزندانشان از هر نوع رسانه‌ای به‌صورت مداوم نظارت داشته باشند و این زمان را محدود نگه‌دارند. این مسئله هم شاملِ رسانه‌های سرگرم‌کننده (مانند تماشای تلویزیون) و هم رسانه‌های آموزشی (مانند فلش کارت‌هایی که در اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند وجود دارند) می‌شود.

البته این اِعمال محدودیت، بسته به اینکه بچه‌ها در طولِ زمان استفاده از صفحه‌های نمایش مشغول چه‌کاری‌اند، می‌تواند تفاوت کند. تصمیم‌گیری در رابطه بااینکه بچه‌ها چگونه (و چند بار) از صفحه‌های نمایش استفاده کنند و اینکه این استفاده، مفید است یا مضر بر عهده‌ی والدین است. مثلاً زمانی که صرفِ انجام تکالیف یا فعالیت‌های آموزشی دیگر می‌شود نباید مانند زمانی که صرفِ انجامِ بازی‌های ویدیویی می‌شود، محدود شود.

مدت‌زمان استفاده از صفحه‌های نمایش در کودکان و نوجوانان نباید جایگزینِ زمانی شود که آن‌ها برای خوابیدن، غذا خوردن، فعّال بودن، درس خواندن و ارتباط برقرار کردن با دوستان و خانواده نیاز دارند.

توصیه‌هایی در رابطه با مدت‌زمان استفاده از صفحه‌های نمایش

قواعد مربوط به مدت‌زمان استفاده از صفحه‌های نمایش درست مانند قواعدی است که والدین باید در رابطه با همه‌ی مسائل دیگر رعایت کنند: الگوی خوبی برای فرزندانشان باشند، محدودیت‌هایی برای آن‌ها بگذارند و درباره‌ی چنین مسائلی با آن‌ها صادقانه صحبت کنند.

برای آنکه مدت‌زمانی را که فرزندتان از صفحه‌های نمایش استفاده می‌کند، سازنده‌تر کنید:

درباره‌ی بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری، پیش از تهیه‌ی آن‌ها برای فرزندتان تحقیق کنید.

حواستان به رتبه‌بندی سنی آن‌ها باشد. این رتبه‌بندی از «اوایل کودکی» شروع می‌شود و تا «فقط مخصوصِ بزرگ‌سالان» ادامه دارد. نوجوان‌ها باید فقط بازی‌های مناسب سنشان یا سنین پایین‌تر از نوجوانی را انجام دهند.

بازی‌ها را خودتان بررسی کنید و حتی همراه با فرزند نوجوانتان آن‌ها را بازی کنید تا درست متوجه ماجرای آن‌ها شوید.

رتبه‌بندی سنی بازی‌ها همیشه مطابق با آن چیزی نیست که ازنظر شما برای فرزندتان مناسب است.

حواستان باشد که فرزندتان حتماً زمان‌های آزادی را به فعالیت‌های دیگر اختصاص دهد؛

مثلاً فعالیت‌هایی همچون گذران وقت با دوستان و ورزش کردن که به آن‌ها کمک می‌کند تا بدن و ذهن سالمی داشته باشند.

هنگام غذا خوردن‌های خانوادگی یا زمانِ خواب، تمام صفحه‌های نمایش را خاموش‌کنید.

همچنین تمام وسایلی را که صفحه‌ی نمایش دارند، هنگامِ خواب از اتاقِ فرزندتان خارج کنید و به او اجازه ندهید تا در اتاقش تلویزیونی مجزا داشته باشد.

داشتن زمانی برای استفاده از صفحه‌های نمایش را تبدیل به امتیازی کنید که فرزندتان باید برای بهره‌مندی از آن تلاش کند، نه اینکه گویی داشتن چنین زمانی حقِ اوست.

به آن‌ها بگویید که فقط پس از اتمام کارها و تکالیفشان اجازه‌ی استفاده از صفحه‌های نمایش را دارند.

در حینِ استفاده از صفحه‌های نمایش فرزندتان را همراهی کنید تا مطمئن شوید که آنچه انجام می‌دهد یا مشاهده می‌کند مناسب است.

همراه آن‌ها تلویزیون تماشا کنید، با آن‌ها بازی کنید و در اینترنت بچرخید. از این فرصت برای گفت‌وگو و برقراری ارتباط با آن‌ها استفاده کنید.

از ابزارهای مربوط به صفحه‌ی نمایش روی تلویزیون و تبلت برای قطعِ دسترسی فرزندتان به برنامه‌های نامناسب استفاده کنید.

نکات ایمنی مربوط به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را به فرزندتان یاد دهید

و اطمینان حاصل کنید که او از خطرات به اشتراک گذاشتنِ اطلاعات شخصی‌اش در اینترنت آگاه است.

کامپیوترتان را در مکانی عمومی در خانه قرار دهید تا بر فعالیت‌های فرزندتان نظارت داشته باشید.

[۱] Elana Pearl Ben-Joseph

نظرات کاربران

نظر شما

انتشار محتوای سایت، بدون منبع هیچ گونه محدودیتی ندارد اما در صورت ذکر منبع کمک شایانی به گسترش اندیشه‌ی ما می‌کنید.