۲۲ اسفند ۱۳۹۷ مترجم/نویسنده: مرجع: ADDITUDE مدت زمانه مطالعه: 1 دقیقه

سازمان بهداشت جهانی «اختلال بازی» را جزء مشکلات سلامت روان طبقه­ بندی می­کند!

در یازدهمین نسخه­‌ی اصلاحی از طبقه‌­بندی بین‌­المللی بیماری­‌ها اختلال جدیدی به چشم می­خورد: اختلال بازی

فردی که برای چند ساعت در روز به بازی­‌های ویدئویی مشغول است در واقع فردی علاقمند به بازی شناخته می­شود. اما «سازمان بهداشت جهانی» (WHO) طبقه­‌ی جدیدی را برای آن دسته از افرادی در نظر گرفته است که از این حالت فراتر رفته و به نقطه‌­ای می‌­رسند که انجام بازی به آسیبی جدی بدل می­‌شود.

در حال حاضر اختلال بازی وضعیتی شناخته شده است که در یازدهمین نسخه‌­ی اصلاحی از طبقه­‌بندی بین­‌المللی بیماری­‌ها به ثبت رسیده است.  البته بر سر این که آیا اصلا چنین وضعیتی اختلال محسوب می­شود یا خیر تا مدت­ها بحث بود. اما وقتی سازمان بهداشت جهانی چنین اختلالی را در طبقه­‌بندی‌­اش قرار می­‌دهد دیگر بحثی باقی نمی‌­ماند.

اختلال بازی مثل بسیاری از اختلالات وسواسی اجباری[۱] و اعتیادی سه ویژگی اصلی دارد:

۱. فراوانی و شدت بازی به گونه‌­ای است که دیگر فعالیت‌­های زندگی مثل ملاقات با دوستان، بیرون رفتن از خانه، و حتی حرف زدن و تعاملات پایه‌ای با دیگر انسان­ها به حاشیه رانده می­شود.

۲. حتی وقتی که اعتیاد به بازی، چه آنلاین و چه آفلاین، پیامدهای منفی به دنبال دارد فرد نمی‌­تواند این رفتار را متوقف کند.

۳. این وضعیت ممکن است منجر به الگوی خواب آشفته، مشکلات تغذیه­‌ای، و کاهش شدید در فعالیت بدنی و متابولیسم گردد.

برای تشخیص اختلال، این الگوی رفتاری باید حداقل ۱۲ ماه ادامه داشته باشد. اگرچه سازمان بهداشت جهانی در موارد شدیدتر استثناهایی برای این ملاک قائل شده است.

اختلال بازی در دسته­‌ی اختلالات مربوط به سوء مصرف مواد یا رفتارهای اعتیادآور قرار می­گیرد. « اختلالات مرتبط با سوء مصرف مواد یا رفتارهای اعتیادآور اختلالاتی روانی و رفتاری هستند که در نتیجه­‌ی استفاده از مواد روان­گردان مرسوم مثل داروها، یا رفتارهای تقویت و پاداش تکرارشونده­‌ی بخصوص ایجاد می­‌شوند».

دکتر جون هاروی، سخنگوی انجمن روانشناختی انگلیس، پیشنهاد می­‌کند که جانب احتیاط را در تشخیص این اختلال رعایت کنیم. « مردم باید متوجه باشند که این شرایط به این معنی نیست که هر کودکی که ساعت­های بسیاری را صرف بازی می­کند، معتاد است. در غیر این صورت سیل داروها برای هر درخواست کمکی ارائه خواهد شد».

سازمان بهداشت جهانی اذعان می­کند که « مطالعات نشان می­دهند که اختلال بازی تنها درصد کمی از افرادی را که درگیر فعالیت­های دیجیتالی یا بازی­های ویدئویی هستند تحت تاثیر قرار می­دهد».

 

 

 


[۱] Obsessive Compulsive disorders اختلالاتی که در آنها فرد علیرغم اینکه از انجام دادن اعمال خاصی لذت نمی‌برد اما از انجام ندادن آنها رنج می‌کشد و حس می‌کند مجبور به انجام‌دادن آنهاست.

نظرات کاربران

نظر شما

انتشار محتوای سایت، بدون منبع هیچ گونه محدودیتی ندارد اما در صورت ذکر منبع کمک شایانی به گسترش اندیشه‌ی ما می‌کنید.