Sierra Filucci
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ مترجم/نویسنده: مرجع: commonsensemedia مدت زمانه مطالعه: 2 دقیقه

کار کوچکی که برای بهبود روابط با فرزندتان می‌توانید انجام دهید

کاری بسیار ساده و در عین حال بسیار دشوار

اگر صاحب تلفن هوشمندی باشید، به احتمال زیاد عاشقش هم هستید. با آن از کودکتان عکس می‌گیرید، با دوستان و اعضای خانواده‌تان در ارتباط هستید، اخبار را دنبال می‌کنید و به همسرتان پیغام می‌دهید تا به او یادآوری کنید که سر راه شیر بخرد. به احتمال زیاد همیشه در دسترستان است و حتی شاید آن را با خودتان به دستشویی هم ببرید. در این دوره و زمانه این مسئله کاملاً عادی است.

اما علی‌رغم علاقه‌ای که به تلفن همراهتان دارید، احتمالاً بابت این مسئله عذاب وجدان هم دارید که جلوی فرزندتان بیش از حد از آن استفاده می‌کنید. پیشگویی متخصصان مبنی بر عصر پایان روابط انسانی به لطف گوشی‌های هوشمند را حتماً شنیده‌اید و دلتان نمی‌خواهد جزء آن دسته از والدین قرار بگیرید که سر میز شام آنقدر غرق در بازی کلش آف کلنز شده‌اند که دیگر توجهی به فرزندانشان ندارند. گرچه علم هنوز این مسئله را ثابت نکرده است، اما احتمالاً والدین امروزی نسبت به گذشته حواس‌پرت‌تر شده‌اند.

پس چطور می‌توانیم با وجود جادوی تکنولوژی در میان انگشتانمان با بچه‌داری در عصر مدرن کنار بیاییم و همچنان والدین مسئولیت‌پذیری باشیم که چندان معتاد به وسیله‌های الکترونیکی کوچکشان نشده‌اند؟

همه‌ی این‌ها برمی‌گردد به اینکه کنترل تلفن همراهتان را بر عهده داشته باشید، به جای آنکه کنترل خود را به دست آن بسپارید. خلاصه کلام آنکه: گوشی‌تان را زمین بگذارید.

حد و مرزهایی را تعیین کنید

یکی از فواید تکنولوژی‌های مدرن این است که می‌توانید همزمان با حضور در مسابقه‌ی فوتبال پسرتان در مدرسه، به پیام‌های رئیستان نیز پاسخ دهید. اما اگر مسائل مربوط به کار آنقدر حواس شما را پرت کند که باعث شود گل اولی را که پسرتان به ثمر می‌رساند از دست بدهید، این تجربه از بین رفته است. اگر شغل شما به اندازه‌ی کافی انعطاف‌پذیر است، می‌توانید هر ۱۵ یا ۳۰ دقیقه یک بار به یکی از پیام‌ها و ایمیل‌ها پاسخ دهید. حتی ممکن است رئیس شما قبول کند که آن یک ساعت را به شما مرخصی دهد، چون بسیاری از شرکت‌های بزرگ متوجه این مسئله شده‌اند که کارکنانی می‌توانند خوشحال‌تر، وفادارتر و سازنده‌تر باشند که میان زندگی و کارشان تعادل درستی برقرار کنند.

آگاه باشید

تلفن‌های همراه آنقدر در زندگی‌های ما جای خود را باز کرده‌اند که چک کردن ایمیل، شبکه‌های اجتماعی یا دیدن نتیجه‌ی مسابقه‌های ورزشی در کانال‌های پیام‌رسان‌ها، برای ما تبدیل به یک عادت شده‌اند. اگر به میزان اعتیاد به تلفن همراهتان شک دارید، تلاش کنید تا یک روز آن را در خانه جا بگذارید. احتمالاً از فهمیدن اینکه چقدر در طول روز به سراغ آن می‌روید تعجب خواهید کرد (و بعد متوجه خواهید شد که بدون آن هم می‌توانید به خوبی با امور کنار بیایید). برای کنترل کردن میزان استفاده از تلفن همراهتان – به‌ویژه زمانی که کنار فرزندانتان هستید – تلاش کنید تا عادات جدیدی را در خود پرورش دهید. نخست، تمام اعلان‌هایتان (نوتیفیکیشن هایتان) را که باعث می‌شوند مدام گوشی‌تان را چک کنید، به جز آن‌هایی که واقعاً واجب‌اند، خاموش کنید و پس از آن، قبل از برداشتن گوشی‌تان از خود بپرسید: «چرا می‌خواهم گوشی‌ام را چک کنم؟» اگر دلیل خوبی برای این کار نداشتید، آن را کنار بگذارید.

الگو باشید

آیا متنفر نیستید از اینکه توسط کسی که مدام به گوشی‌اش خیره شده است نادیده گرفته شوید؟ حداقلش این است که این رفتار برایمان آزاردهنده است. این همان احساسی است که به فرزندتان دست می‌دهد زمانی که سعی می‌کند حرکات جدیدی را که در کلاس ورزشی یاد گرفته است به شما نشان دهد ولی می‌بیند که شما به صفحه‌ی کوچک گوشی‌تان خیره شده‌اید و توجهی به او ندارید.

دو راهکار: نخست آنکه برای آن‌ها توضیح دهید که مشغول انجام چه کاری با گوشی‌تان هستید. بچه‌ها نمی‌توانند متوجه شوند که شما مشغول چک کردن مسیر برای بردن آن‌ها به جشن تولد دوستشان هستید، مگر اینکه به آن‌ها بگویید.

دوم آنکه اگر بازی کلش یا چک کردن صفحه‌ی اینستاگرام دوستان قدیمی‌تان باعث می‌شود تا توجهی به بچه‌تان نداشته باشید، احتمالاً زمان آن رسیده است درباره‌ی اینکه در چه زمان و مکانی از گوشی‌تان استفاده کنید، دوباره فکر کنید. اگر زمان استفاده از گوشی‌تان را کاهش دهید، بهتر می‌توانید همین توقع را از فرزندانتان داشته باشید.

نظرات کاربران

نظر شما

انتشار محتوای سایت، بدون منبع هیچ گونه محدودیتی ندارد اما در صورت ذکر منبع کمک شایانی به گسترش اندیشه‌ی ما می‌کنید.