Caroline Knorr
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ مترجم/نویسنده: مرجع: Common Sense Media مدت زمانه مطالعه: 2 دقیقه

پسرها و تصویر بدن

پسرها تحت تأثیر ترسیم رسانه‌ها از انواع غیر واقع‌گرایانه‌ی بَدن قرار دارند. به آن‌ها کمک کنید که به ایده‌آل خودشان دست یابند نه ایده‌آل کس دیگر.

آیا می‌دانستید؟

  • تصویر بدن در دوران کودکی شکل می‌گیرد.
  • تصویر بدن تحت تأثیر خانواده و فرهنگ قرار دارد.
  • قرار داشتن در معرض رسانه‌های سنتی، یک عامل ریسک برای شکل‌گیری نارضایتی از بدن است.

سه واقعیت در مورد تصویر بدن

  • نسبت مردان بدون پوشش در تبلیغات، از دهه‌ی ۱۹۸۰ به بعد به‌طور مستمر افزایش‌یافته است.
  • ۳۳ تا ۳۵% از پسرهای شش تا هشت‌ساله اشاره می‌کنند که بدن ایده‌آلشان لاغرتر از بدن کنونی‌شان است.
  • اندازه‌ی اسباب‌بازی‌های مردهای خوش‌هیکل که پسران جوان با آن‌ها بازی می‌کنند، حتی از بزرگ‌ترین بدن‌سازها نیز فراتر می‌رود.

تعریف «تصویر بدن»:

 تصورات، احساسات و رفتارهای فرد در خصوص تصویر بدن یک نفر.

مشکل چیست؟

پیگیری بدن ایده‌آل، دیگر تنها امری «دخترانه» نیست. از شنل‌های ابرقهرمانی هالووینی درشت که به بچه‌های پنج‌ساله شکم‌های شش تکه می‌دهد تا ستاره‌های فیلم‌های اکشن با جثه‌های اغراق‌شده و…، درمی‌یابیم که بازنمایی‌های مردان در رسانه‌ها به‌طور فزاینده‌ای عضلانی و غیر واقع‌گرایانه شده‌اند. پسرها تحت تأثیر تصاویر بدن‌های ایده‌آلی قرار می‌گیرند که به‌وفور روی جلد مجله‌ها، دربازی‌های ویدئویی، فیلم‌ها و کلیپ‌های تصویری و اکنون در رسانه‌های اجتماعی وجود دارند. بااین‌حال اکثر پسرها برخلاف همتایان مؤنثشان، دنبال لاغر شدن نیستند. آن‌ها می‌خواهند درشت شوند.

عضله‌های بزرگ معمولاً با سطح سلامتی بالا مرتبط‌اند اما آنچه یک مرد جوان را وادار به دستیابی به این ظاهر می‌کند، می‌تواند فراتر از سلامتی باشد. محققان رابطه‌ی معناداری را بین مواجهه‌ی مردان با رسانه‌هایی که عضله‌ها را ایده‌آل نشان می‌دهند و خود-انگاره‌ی[۱] منفی پیداکرده‌اند. ظهور رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌های آنلاین و وبلاگ‌ها، جستجو و به اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به رژیم و تناسب‌اندام را آسان کرده است. برخی از پسرها تمام تلاش خودشان را می‌کنند تا جثه‌ای عضلانی و تراشیده به دست آورند. درنهایت، مواجهه‌ی مکرر با مطالب جنسی می‌تواند بر خودآگاهی مردان در مورد ظاهرشان تأثیر بگذارد و همچنین منجر به این می‌شود که زنان را به‌عنوان اشیای جنسی ببینند.

چرا تصویر بدن برای پسرها اهمیت دارد؟

اگرچه تحقیقات در مورد پسرها عقب‌تر از تحقیقات مربوط به دخترهاست، آشکار است که خودانگاره‌ی منفی می‌تواند بر سلامت جسمی و ذهنی پسرها تأثیر منفی بگذارد.

پسرها در سن کم ترغیب به این اندیشه می‌شوند که مرد بودن و به لحاظ جسمی قوی بودن مکمل یکدیگرند. زمانی که بزرگ‌تر می‌شوند فشار برای «مرد شدن» می‌تواند گاهی به رژیم‌های بسیار دشوار، تمرینات بیش‌ازحد، سیگار کشیدن یا حتی مصرف مکمل‌های خطرناک منجر شود. مواجهه با مطالب به‌شدت جنسی می‌تواند بر خودباوری و روابط مردان تأثیر بگذارد.

در فرهنگی که پسرها را از صحبت کردن در مورد احساساتشان دلسرد می‌کند، تشخیص نارضایتی پسر برای والدین می‌تواند بسیار دشوارتر باشد.

خانواده‌ها چه می‌توانند بکنند؟

سلامتی را به عادت تبدیل کنید.

اگر از خودتان مراقبت می‌کنید، به بچه‌هایتان کمک خواهید کرد که سپاسگزار تمام‌کارهایی باشند که بدن‌هایشان می‌توانند انجام دهند. با ترویج سبک زندگی سالم، به بچه‌هایتان کمک می‌کنید که در برابر پیام‌های رژیم‌های سنگین مقاومت کنند.

به دنبال رسانه‌های جایگزین بگردید.

از تلویزیون، فیلم‌ها و مجلاتی که کلیشه‌ها و نقش‌های منسوخ جنسیتی را تبلیغ می‌کنند بپرهیزید. به دنبال الگوهای غیرمتعارف باشید و در مورد افرادی برگرفته از رسانه‌ها و زندگی واقعی حرف بزنید که بدن‌های متفاوتی دارند و بگویید که چرا آن‌ها را زیبا تصور می‌کنید (برای مثال، آن‌ها مهربان یا عاقل هستند).

با واقعیت مقایسه کنید.

به فرزندتان خاطرنشان کنید که افراد مشهور ورزشی‌ای که مورد تحسین آن‌ها هستند تیمی از افراد متخصص دارند که به آن‌ها در تمرین کردن کمک می‌کنند، آن‌ها را با غذاهای ویژه تغذیه می‌کنند و در برخی موارد با عمل‌های جراحی، ظاهر آن‌ها را تغییر می‌دهند. همین مطلب برای ستاره‌های سینمایی «جذاب» نیز صادق است. یک نگاه به مردان واقعی در زندگی واقعی‌شان، این نکته را آشکار خواهد کرد.

مراقب شبکه‌های اجتماعی فرزندانتان باشید.

در فضای آنلاین، پسرها می‌توانند دل‌مشغولی‌های خود را در انزوا تغذیه کنند. انجمن‌های بدن‌سازی و تناسب‌اندام می‌توانند تمرینات پرخطر و بدن‌های ایده‌آل غیرقابل دستیابی را که پسرها ممکن است بدون چک کردن آن‌ها با دکتر یا مربی خود مورد پیگیری قرار دهند، تبلیغ کنند. همچنین ممکن است پسرها با ارسال تصاویرشان، خودشان را در معرض انتقادات مستمر قرار دهند.

در مورد دخترهای «واقعی» صحبت کنید.

رسانه‌های به‌شدت جنسی می‌توانند درک پسرها در مورد دخترها و روابط و جلوه‌ی جنس مخالف را منحرف کنند. در مورد این صحبت کنید که چگونه فیلم‌های جنسی، دورنمای خاصی را نمایان می‌سازند که واقع‌گرایانه نیست.

[۱] تصور فرد از خود

نظرات کاربران

نظر شما

انتشار محتوای سایت، بدون منبع هیچ گونه محدودیتی ندارد اما در صورت ذکر منبع کمک شایانی به گسترش اندیشه‌ی ما می‌کنید.