Happy Strategerist
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ مترجم/نویسنده: مرجع: NONSTOP TABLETOP مدت زمانه مطالعه: 7 دقیقه

بازی‌های ویدئویی درمقابل بازی‌های رومیزی: مقابله نهایی

هپی استرتگریست[۱] ، آوریل ۲۰۱۸

 ما با بازی‌های نینتندو و سگا کودکیمان را گذراندیم و بزرگتر که شدیم به‌مرور به طرف پلی‌استیشن و ایکس‌باکس کشیده‌شدیم. نویسنده این مقاله هنوز در زیرزمین قفسه‌ای پر از بازی‌های قدیمی سگا و عروسک‌‌های مربوط به شخصیت‌های این بازی‌ها دارد.

درحالیکه هر دو نوع بازی رومیزی و ویدئویی را به‌شدت دوست‌داریم، متاسفانه زمان و منابع مالی محدود ما باعث می‌شود خیلی از اوقات مجبور باشیم بین آنها یکی را انتخاب‌کنیم. به‌همین دلیل است که ما تصمیم‌گرفتیم سرگرمی‌های محبوبمان را مقایسه‌کنیم تا از میان آنها یک گزینه نهایی را برای سپری‌کردن اوقات فراغتمان انتخاب‌کنیم.

مقوله اول : برتری تاریخی

بیایید از ابتدا شروع‌کنیم. کدام رسانه تاریخچه روشن‌تری دارد‌ ؟

قطعا بازی‌های رومیزی کلاسیک جذابیت‌های خودشان را دارند. اگرچه بازی‌هایی مثل مونوپولی[۲][۳] یا ماروپله به‌دلیل تکرار بیش‌از‌حدشان نفرت‌انگیز به‌حساب می‌آیند اما تاریخچه جذابی پشت‌سر خود دارند که به راحتی نمی‌توان نادیده گرفت.

یادتان می‌آید که روزهای کودکی‌تان را در کنار اعضاء خانواده‌تان به منچ و ماروپله اختصاص داده‌باشید؟  نوستالژی می‌تواند بیرحم باشد. بازی‌کردن دوباره این بازی‌های قدیمی سرگیجه‌ای در شما به‌ وجود خواهد‌آورد که به این راحتی‌ها از بین نخواهدرفت.

بازی‌های رومیزی به‌مرور زمان به‌شدت پیشرفت کرده‌اند و بهتر و بهتر از روزهای قبل شده‌اند. (‌مقاله ما درمورد اینکه «چرا بازی‌های رومیزی اینقدر مرسوم شده‌اند»[۴] را بخوانید. قبل از سال ۱۹۹۰ اتفاقات ناراحت‌کننده‌ای در جریان بود. بازی‌ها بیشتر از اینکه نیازمند مهارت باشند روی شانس استوار بودند. بیشتر بازیکن‌ها خیلی زود می‌سوختند و از بازی کنار گذاشته‌ می‌شدند و مجبور بودند ساعت‌ها کنار باشند و منتظر اتمام بازی بنشینند. مکانیک تاس‌انداختن و حرکت‌کردن مطابق با نتیجه تاس در بازی‌های آن نسل تقریبا فراگیر بود.

اما درمورد بازی‌های ویدئویی، اگرچه این بازی‌ها در اوایل دهه ۱۹۸۰ و به‌دلیل انفجار بزرگ صنعت که تهدیدی برای از بین بردن کل رسانه محسوب می‌شد از گیشه‌ها بیرون لغزیدند، اما بعد از نیم‌دهه و در قالب فوق‌العاده NES ها دوباره نیمه‌جان به کالبد خود برگشتند و رونَقِشان را به‌وسیله میدان‌های رقابتی نسل بازی‌های سگا بازیافتند. بازی‌ها آنقدری خوب شده‌بودند که کسی حتی فکرش را هم نمی‌کرد. ما عاشق ماریو، سونیک،‌ زلدا،‌ فاینال‌فنتزی[۵]، مگامن[۶] و خیلی عناوین و شخصیت‌های دیگر شده‌بودیم. و این تازه قبل از این بود که پلی‌استیشن کمپانی سونی فضاهای سه‌بعدی را خلق‌کند. فضاهایی که همه‌ چیز را بار دیگر تغییرداد و عصر جدیدی از بازی را رقم‌زد.

اگرچه ما مانند بعضی افراد دیدگاه کاملا بدبینانه‌ای نسبت به بازی های رومیزی نداریم، اما به‌راحتی می‌توانیم بازی سوپرماریو : برادران ۳[۷]را بعنوان چرخش و پیشرفتی عمیق نسبت به مکانیک‌های خنده‌دار بازی‌هایی چون مونوپولی و  ماروپله انتخاب‌کنیم.

برنده : بازی‌های ویدئویی

مقوله دوم : پویش‌های اجتماعی

در این بخش بسختی می‌توانیم همانند پیرمرد غرغرویی که به همه چیز بدوبیراه می‌گوید به نظر نیاییم، اما به‌هر‌حال به بعضی نکات باید اشاره‌کرد. بازی‌های‌ویدئویی همانطور که دو قدم به جلو برداشته‌اند، در قلمروی اجتماعی زندگی انسان سه قدم به عقب برگشته‌اند.

روزهای اولیه بازی‌های ویدئویی عمدتا برپایه تجربه‌های تک‌نفره یا دو‌نفره استوار بود. بعدها بتدریج بازی‌های سه یا چهارنفره رشد‌کردند و خیلی‌زود شاهد این بودیم که بچه‌ها ایکس‌باکس‌هایشان را به هم وصل‌می‌کردند تا میدان‌های  بزرگ ۱۶ نفره بازی هیلو[۸] را  تجربه‌کنند.

اما بعد از اینها بود که تجربه آنلاین به وجود‌آمد. خب اوایل خیلی جالب به نظر می‌رسید که با اتصال صرفا یک هدفون بتوانی با دوستی که در کنارت نیست بازی‌کنی. اما با حذف‌کردن حضور فیزیکی دوستی که روی مبل کنار دستت نشسته، یک چیز مهم گم شده‌بود. خیلی‌زود به‌جای اینکه بچه‌ها ۱۶ نفره در کنار هم جمع‌شوند، به سمت بازی‌های اکشن‌ اول‌شخص آنلاین در کامپیوترهای شخصی‌شان متمایل شدند و با هیولاهای بدترکیب و غول‌پیکر به پیکار ‌می‌نشستند و همدیگر را هدشات[۹] می‌کردند.

توسعه کانال‌های یوتیوب برای بازی‌های ویدئویی مساله را پیچیده‌تر می‌کرد. حالا میلیون‌ها کودک وجودداشتند که ترجیح می‌دادند بنشینند و ماین‌کرفت[۱۰] بازی‌کردن یک بازیکن حرفه‌ای در یوتیوب را مشاهده کنند تا اینکه دوستانشان را جمع‌کنند و درکنار هم ماین‌کرفت بازی‌کنند.

اینها را در مقابل بازی‌های رومیزی بگذارید. رسانه‌ای که تقریبا همیشه نیازمند حضور فیزیکی افراد در کنار هم برای لذت‌بردن از بازی است. (‌با تمام احترام به بازی‌های رومیزی تک‌نفره ) یک مجموعه شش نفره از اعضاء فامیل یا دوستان خوبتان به همراه یک نسخه از  بازی استوژیت یا جالیز! می‌تواند یک عصرانه لذت‌بخش و اجتماعی را برایتان رقم‌بزند.

برنده : بازی‌های رومیزی

مقوله سوم : نوآوری

این یک کنسول دستی است…. فوق‌العاده است !

بازی‌های ویدئویی نوآوری‌های بیشماری را درطول سالیان متوالی به خود دیده‌اند‌: کنترل‌های آنالوگ، گرافیک سه‌بعدی، کنترل‌های حرکتی،‌ بازی آنلاین،‌ بازی‌های شبکه‌‌های اجتماعی و … این لیست ادامه دارد. اما در طول نسل‌های متاخر به‌سختی می‌توانیم این مساله را حس‌نکنیم که درحال بازی‌کردن بازی‌هایی تکراری با نقش‌ونگار و ظاهری جدید هستیم. مخصوصا درطول دو نسل آخر بازی‌ها.

بحث ما این نیست که از این‌همه کیفیت ظاهری و نقش‌ونگار جدید استقبال نمی‌کنیم و قدر بازی‌های مستقلی که هر سال تعدادی از آنها ساخته می‌شود و مرزهای بازی‌سازی را جابه‌جا می‌کند نمی‌دانیم. اما با در نظر گرفتن میلیونها دلار پولی که صرف ساختن یک بازی ویدئویی AAA[11] در جهان می‌شود، بازی‌ها آنقدر محافظه‌کارانه و پیش‌بینی‌پذیر شده‌اند که ما را به یاد فرنچایزهای همیشگی و تکراری صنعت هالیوود می‌اندازند.

ازطرف دیگر بازی‌های رومیزی درحال گذراندن عصر طلایی خود هستند که درطول آن هر روز که می‌گذرد انواع جدیدی از بازی‌ها توسعه‌می‌یابند، به خط تولید می‌رسند و مورد استقبال قرار می‌گیرند. فهرست‌کردن و مرتب کردن همه این بازی‌های باکیفیت آنقدر زمان می‌طلبد که از عهده ما خارج است. ( باور ندارید؟ بلاگ عالی ۵۳۸

برنده : بازی‌های رومیزی

مقوله چهارم : ارزش بازی مجدد

قضاوت درمورد این مساله، کاربر به کاربر متفاوت است. به‌راحتی می‌توان بازیکنی را پیداکرد که بیشتر از ۲۰۰ ساعت روی بازی بزرگی مثل افسانه زلدا : نفس وحش[۱۳] وقت صرف‌کند. این نکته را نیز می‌توان به خوبی دید که بازی‌های ویدئویی درجه‌اول و مدرن دیگر هم که به‌نسبت زلدا طول کمتری دارند از خط روایت هشت ساعته خود خجالت‌زده می‌شوند.

بخش آنلاین بازی‌ها ، جزئیات قابل‌دانلود و بازار رو‌به رشد آنها، ارزش و وسعت عظیمی به آنها بخشیده‌اند که برای بازیکنانی که به‌دنبال بیشینه‌کردن «ساعات بازی به ازای هزینه پرداخت‌شده» هستند بسیار مناسب به نظر می‌رسد. انتخاب سبکی مثل نقش‌آفرینی[۱۴] و بازی‌ای همچون فاینال فنتزی[۱۵] یا افسانه زلدا[۱۶] یا حتی مجموعه بسیار سخت دارک‌سولز[۱۷] می‌تواند بیشتر از ۱۰۰ ساعت بازی را برای شما به ارمغان بیاورد. و برفراز همه اینها بازی‌های دست‌دوم و قدیمی هستند که می‌توانند به‌شدت مقرون‌به‌صرفه باشند و به‌ازای پول‌هایی که به سختی کسب‌کرده‌اید و می‌خواهید آنها را روی بازی‌ هزینه‌کنید ارزش بسیاری را برایتان همراه داشته‌باشند.

سالها قبل بازی‌های رومیزی به‌راحتی می توانستند در این مقوله برنده باشند. وقتی یک قفسه خاک‌گرفته بازی شما برای گذراندن یک شب لذت‌بخش فقط شامل نسخه‌هایی از مونوپولی،  فتح‌پرچمو  اوتلو بود.

اما اکنون اوضاع متفاوت شده و بازار بازی‌های رومیزی از اشباع کالاهای باکیفیت رنج می‌برد. اگر از یک بازی خوشت بیاید سه افزونه متفاوت آن بازی هم برای خرید وجوددارد و اگر آنها را هم نخواهی می‌توانی در راه برگشت از سرکار به خانه چهار تا بازی دیگر از شهرکتاب بخری.

البته رقابت در این مقوله نزدیک بود. و بنظر بی‌انصافی می‌رسد که بخواهیم بازی‌های رومیزی را به‌دلیل تنوع و اشباع بازی‌های سطح اول که باعث کاهش ارزش بازی دوباره آنها می‌شود مقصر بدانیم ، اما به‌هر‌حال بازی‌های ویدئویی هستند که در مقوله ارزش مجدد بازی، برنده محسوب می‌شوند .

برنده : بازی‌های ویدئویی

مقوله پنجم : چالش شناختی

در سالهای گذشته بازی‌های ویدئویی جایگاهی داستان‌محور اما همچنان مبتنی بر واکنش‌های سریع بازیکنان را اتخاذ کرده‌اند. بازی‌های قوی از لحاظ فکری همانند بازی‌های نقش‌آفرینی ژاپنی[۱۸] و بازی‌های استراتژی از رونق سابق خود افتاده‌اند. مقایسه‌ای کوتاه بین فاینال‌فنتزی پانزده با نمونه‌های قدیمی‌تر این مجموعه مثل فاینتال‌فنتزی شش یا هشت طبیعت این تغییر را به خوبی نشان می‌دهد. استراتژی‌های نوبتی و شخصی‌سازی در آنها جای خود را به مبارزه‌های سریع و اکشن‌محور داده‌است.

درحالیکه قطعا دلایل قابل‌قبولی برای رخ‌دادن این تغییرات وجود‌دارد اما باید بدانیم که وقوع آنها باعث به‌وجود‌آمدن تفاوتی قابل‌توجه بین بازی‌های دیجیتال و همتاهای کارتی آنها شده‌است. بازی‌های کلمه‌ای ، معمایی ، کنترل میدانی[۱۹] ، جاگذاری کارگرها[۲۰]، مدیریت دستی[۲۱] و غیره و غیره. همه این انواع جدید بازیکن را مجبور می‌کند تا عضلات مغز خود را منقبض‌کند. حتی از شطرنج محبوب قدیمی  می‌توان نام برد که به‌نوعی معادل عملی قدرت ذهنی محسوب می‌شود. اگرچه این‌روزها از حیطه تعریف عمومی مردم از بازی‌های رومیزی خارج شده‌است.

به نظرم این بخش حذف بشه بهتره و نتیجه گیری رو برای خواننده بزاره چون کلا متن درمورد مقایسه است به‌نظرم حذف بشه ابتر می‌شه. و اینکه آخرش هم گفته این نظر ما بود. شما چی فکر میکنین ؟ بیاین تو کامنتها بگین. هر جور صلاحه ولی.

اگه حذف که از عنوان مقابله نهایی تا آخرش باید حذف بشه. فرمایش شما متین هست، اینکار رو بکنیم.

این مقایسه ها هم نزدیکتر و طاقت‌فرساتر از چیزی بود که در ابتدا فکرمی‌کردیم. درحالیکه بازی‌های رومیزی در نقطه اوج تاریخی خود قراردارند و چه‌بسا هنوز هم به قله خود دست پیدا نکرده‌باشند، بازی‌های ویدئویی چشم‌اندازی از قلمرویی عمیقتر و وسیعتر و مملو از داستان‌های غنی  را به ما نشان می‌دهند که به‌دلیل تجربه‌های به‌شدت موفق به نقطه‌ای رسیده که در آن نقطه، ابتکار جای خود را به تکرار داده‌است.

ممکن‌است این تکرار کمتر از ابتکار هیجان‌انگیز باشد اما نمایانگر این نکته است که رسانه به اوج توان بالقوه‌اش دست پیدا کرده‌است. درحالیکه بازی‌های رومیزی تلاش می‌کنند تا به نقطه اوج دست‌ پیدا‌کنند بازی‌های ویدئویی از بودن در نقطه اوج لذت می‌برند. در هر دو صورت کلی لذت و سرگرمی وجود دارد که باید قدرش را دانست. پس موتور بازی را روشن‌کنید !

مقاله توسط هپی استرتگریست نوشته‌ شده‌است، کسی که اساسا متعجب است که چرا بازی‌های ویدئویی و بازی‌های رومیزی اختلاف‌هایشان را کنار نمی‌گذارند تا با دشمن مشترک خود یعنی ملال و کسالت بجنگند.

شما چه فکر‌می‌کنید ؟ قهرمان نهایی کدام است ؟ بازی‌های رومیزی یا بازی‌های ویدئویی ؟ در بخش نظرات که زیر این مقاله قرار دارد دیدگاه خود را برای ما بنویسید. یا اصلا بیخیالش شوید و بروید کمی بازی‌کنید !

[۱] Happy Strategerist (مستعار)

[۲] Monopoly

[۳] The Game of Life (Shudder )

[۴] Why Board games are so trendy

[۵] Final Fantasy

[۶] Megaman

[۷] Super Mario brothers 3

[۸] Halo

[۹] Headshot

[۱۰] Minecraft

[۱۱] بازی‌های AAA به بازی‌های ویدئویی سطح یک جهانی همانند فرقه‌اساسین یا سری فوتبالی فیفا گفته می‌شود که توسط کمپانی‌های بزرگ و با صرف میلیون‌ها دلار هزینه و کار صدها برنامه‌نویس و متخصص ساخته و به بازار عرضه می‌شود.

[۱۲] www.fivethirtyeight.com

[۱۳] The Legend of Zelda : Breath Of wild

[۱۴] Role-Playing

[۱۵] Final Fantasy

[۱۶] The Legend of zelda

[۱۷] Dark Souls

[۱۸] JRPG

[۱۹] Area Control

[۲۰] Worker Placement

[۲۱] Hand Management

نظرات کاربران

نظر شما

انتشار محتوای سایت، بدون منبع هیچ گونه محدودیتی ندارد اما در صورت ذکر منبع کمک شایانی به گسترش اندیشه‌ی ما می‌کنید.